Wydarzenia,  Zabawa

Zabawki Roku i Nagrody Rodziców przyznane

Myszka do medytacji Fisher-Price, magiczny świat Wiltopii Playmobila, czy Chemiczny detektyw od Scienceboards to tylko niektóre Zabawki Roku 2022. Nagrody Rodziców przyznano seriom do karmienia i zabawy Miniland od MARKO. Nagrodzone m.in.: CzuCzu Zestaw do nauki języka angielskiego, a także Interaktywne pióro zintegrowane z książkami multimedialnymi KAKADU od Wydawnictwa Jedność.

XVI Edycja Konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców rozstrzygnięta. Największa i najbardziej różnorodna w historii edycja zaskoczyła Jurorów i sprawiła, że rodzice w te Święta będą mieli spory wybór hitów zarówno wśród zabawek jak i produktów do opieki i pielęgnacji dzieci. Impreza z udziałem gwiazd i ekspertów z branży odbyła się w gościnnych progach hotelu Mercure Wiązowna Brant. Jurorzy testowali i wybrali najlepsze Zabawki Roku. Przyznali też nagrody i wyróżnienia w kategorii Nagroda Rodziców.

Zabawka Roku – Nagroda           

Nagrody w kategorii Zabawka Roku otrzymały produkty, które wprawią w zachwyt zarówno dzieci jak i rodziców. Wśród odznaczonych tytułem Zabawki Roku znalazły się: Myszka do medytacji od Fisher-Price®, która wprowadza dziecko w świat medytacji poprzez specjalne wypowiedzi oraz ćwiczenia z oddychania. Pomaga się odprężyć w ciągu dnia i przed snem. A także Interaktywny Króliczek Alilo Happy Bunny P1 firmy TESCAS. To najnowsza odsłona króliczka Alilo z odtwarzaczem muzyki i bajek, interaktywną zabawką i lampką. Króliczek reaguje na dotyk – po dotknięciu łapek, brzucha lub głowy odtwarza rytmy, dźwięki bębnów i pianina, uczy odgłosów zwierząt i kolorów. Z kolei Operowe Zwierzaki od BABY OPERA to edukacyjne zabawki muzyczne wspierające rozwój dzieci 0+ oraz w okresie prenatalnym. Poprzez muzykę klasyczną działają uspokajająco, ułatwiają zasypianie, wpływają na wyobraźnię, stymulują rozwój mózgu. W repertuarze największe hity Bacha, Mozarta, Vivaldiego, Chopina, Brahmsa w wykonaniu polskiej śpiewaczki.

Starsze dzieci wciągnie robotyka. Wraz z Robotami Kosmos od Kluwi poznają tajniki konstruowania robota. Zauważą jak silniczki, przekładnie i sprytne rozwiązania sprawiają, że robot budzi się do życia. To zabawka, która rozwija koncentrację, małą motorykę i wiedzę o technice!  Nagroda w konkursie Zabawka Roku trafiła także Zestawu do filcowania: Świnki Morskie. Ufilcuj go sam! od IGiZ. Stworzony w Polsce przez znaną artystkę Agnę Kurnatowską by każdy mógł spróbować swoich sił w filcowaniu. Filcowanie rozwija motorykę oraz kreatywność daje możliwość stworzenia swego rodzaju dzieła sztuki.

Nieco młodsze dzieci sięgną po Klocki Filcowe Knop Knop firmy SIA „GOOD MAKE”. To zestawy wykonane z miękkich elementów hipoalergicznego filcu. Są elastyczne i powstają z nich zaskakujące figury. Znakiem jakości Zabawka Roku może od dzisiaj cieszyć się także marka BAVVIC. To z kolei klocki konstrukcyjne wykonane z drewna bukowego z silikonowymi łącznikami. Pozwalają na proste układanie nieograniczonych konfiguracji.

Nauka geografii stanie się przyjemnością dzięki serii Mappuzzle – Polska, Europa Państwa, Świat od DEMART. Tutaj elementy puzzli odwzorowują kształt poszczególnych państw. Są grubsze niż tradycyjne puzzle, dzięki czemu są trwalsze i mogą posłużyć jako szablon do odrysowywania. Puzzle zawierają także flagi państw europejskich oraz informacje o ich stolicach i liczbie mieszkańców. Przyswajanie chemii także może stać się przygodą. Gra Chemiczny Detektyw od Science Boards jest oparta na mechanizmie gry w statki, gdzie planszą jest układ okresowy pierwiastków, a statkami – cząsteczki w odpowiednich konfiguracjach. W grze przewidujemy zarówno wariant podstawowy jak i rozszerzony, w którym główną rolę odgrywa strategia. Świetnym treningiem umysłowym jest też nagrodzona IQ Mini Wydawnictwa IUVI. To kieszonkowa układanka logiczna. Można ją zabrać wszędzie i tworzyć własne zadania przesuwając blokady. Ekonomię dzieci potrenują z grą Superfarmer od Granny. Każda rozgrywka uczy liczenia, przewidywania i planowania. Jej twórcą jest wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk. Reguły gry są unikalne. Prawdopodobnie profesor pierwszy raz na świecie zastosował w grze planszowej 12-ścienną kostkę

Wśród Zabawek Roku są też gry familijne. Na długie zimowe wieczory sprawdzi się Recto Verso stworzona przez Story House Egmont. Tutaj szansę na wygraną zapewni tylko dobra współpraca z partnerem. Niezbędne jest opanowanie nerwów pomimo upływającego czasu oraz uważne słuchanie partnera. Z kolei Party Box Mały Inżynier od SmartBee Club to 6-osobowy zestaw z eksperymentami dla dzieci w wieku 7-11 lat. Idealny na okolicznościowe imprezki. Innowacją rozwiązania jest dodanie rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której uczestnicy zabawy mogą zobaczyć kulę ziemską, czyli największy magnes, w 3D.

Nagroda Zabawki Roku powędrowała także do gry Spy Guy od Trefl SA. W grze wcielamy się w detektywa i próbujemy ustalić, kto stoi za serią występków przeciwko mieszkańcom miasta. Spy Guy to gra kooperacyjna, w której liczy się spostrzegawczość i ścisła współpraca między graczami.

Ostatni tytuł Zabawki Roku przypadł Playmobilowi za Wiltopię – Kalendarz DIY Podróż po świecie zwierząt. Wykonana w 80% z materiału ekologicznego. Zaprasza dzieci do odkrycia wymagających ochrony regionów świata i ich mieszkańców, łącząc w ten sposób naukę z zabawą.

 

Wyróżnione w kategorii Zabawka Roku zostały:

Robot edukacyjny Step firmy DANTE, który uczy dzieci podstawowych umiejętności w prosty i skuteczny sposób! Nauka przebiega krok po kroku, z poszanowaniem tempa przyswajania informacji przez dziecko. A także zestaw konstrukcyjny Boffin II Mój dom od ConQuest Entertainment, który pokazuje jak prąd dociera do domu. Można w nim zbudować czujnik światła, ogrzewanie elektryczne, dwupiętrowy dom, wiatrak i inne projekty.

W nauce alfabetu pomogą dwie wyróżnione zabawki: Magnetyczna układanka Polski Alfabet Magnetibook, Janod firmy Solution Baby Care. A także Zestaw klocków do nauki cyfr i alfabetu firmy Fabrykat stworzony z myślą także o dzieciach niewidomych. Klocki zostały zaprojektowane tak, aby niewidome dziecko mogło przez dotyk wyczuć, jak wygląda litera znaku łacińskiego, podobnie z cyframi.

Miłośników puzzli zachwycą wyróżnione Puzzlove CzuCzu firmy Bright Junior Media. W serii znajdziecie puzzle o różnorodnej tematyce, dla przedszkolaków, uczniów i dorosłych. Najtrudniejsze układanki mają trzycyfrową liczbę puzzli: od 100 do 500. A także Seria puzzli 3D Wrebbit INC od Tactic Games, czyli najtrudniejsze i najtrwalsze na świecie puzzle 3D z grafiką o wysokiej rozdzielczości i uderzającym realizmem.

Dla budowniczych w każdym wieku Mini Waffle City firmy MARIOINEX, z których zbudujecie miasteczko. To zabawa wspierająca logiczne myślenie, kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Można tu tworzyć formy 2D i 3D. A także Kulodromy Kullerbü od HABA. Tory kulowe to mniej lub bardziej rozbudowane systemy dla dzieci w różnym wieku. Zawierają w sobie wiele fascynujących elementów, jak klocki, dzwoneczki, kulki, pojazdy, zwrotnice, domino, szyny, zakręty itd. Dzieci podczas tego typu zabawy nie tylko konstruują tory, ale uczą się wytrwałości i zręczności. Z kolei dla smakoszy – wyróżnione Pluszki-Kłębuszki, czyli Puszysta radość tworzenia od Epee. Te urocze zestawy DIY pozwalają stworzyć własnego pluszowego zwierzaka lub słodki deser. To świetna zabawa w tworzenie i stylizację, która rozwija kreatywność i zdolności manualne, a przede wszystkim – daje mnóstwo radości! Samo wykonanie zabawki jest bardzo proste i polega na przyklejaniu specjalnych włóczek w wybranych miejscach.

Bliżej otoczenia znajdziemy się dzięki wyróżnionej grze Ekosystem od Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Gra pełna harmonii i równowagi. Jak w przyrodzie. Tworzymy krainy pełne zwierząt, owadów, łąk i potoków. Kto z nas stworzy najlepiej działający ekosystem? Z kolei Fauna Polski – Adamigo Memory sprawdzi jakie znamy zwierzęta zamieszkujące lasy, pola, parki w Polsce. Czy potrafimy je rozpoznać i wiemy, gdzie występują. A z serią HABA Terra Kids wybierzemy się na wycieczkę edukacyjną. Są tu akcesoria dla małych miłośników natury i zestawy konstrukcyjne dla tych, którzy mają w sobie żyłkę majsterkowicza. Palcem po mapie wyruszymy się w podróż z wyróżnionym Atlasem + globusem + aplikacją od DEMART. Atlas i globus w jednym pakiecie dają możliwość zarówno pokazania bogatej informacji rozmieszczonej przestrzennie na mapach w większych skalach na mniejszym obszarze, jak i poprawnego przedstawienia obrazu całego świata na kulistym globusie w skali 1:60 000 000. Świetnie się uzupełniają. A stąd już blisko do okrywania cudów świata z grą karcianą przygotowaną przez Rebel.  Architekci 7 Cudów Świata pozwala wybudować jeden z 7 cudów świata starożytnego. Gra została oparta o prosty mechanizm dobierania kart, z których każda stanowi wartościowy element.

Więcej ruchu zapewnią nam wyróżnione: Ścieżka sensoryczna Tullo złożona z półkul, dysków i półwałków. Można z nich tworzyć tory przeszkód, co sprawia, że zabawa za każdym razem staje się ciekawa i rozwijająca. Zestaw idealnie sprawdzi się zarówno w trakcie zajęć grupowych, jak i podczas działań indywidualnych. NINJA – drewniana wyrzutnia XL firmy Mokopico to łapanie latających Ninja! Wystrzelone Ninja są wszędzie – postaraj się złapać je wszystkie! Licz punkty i wygrywaj. Gra Ninja to prosta gra zręcznościowa. Podobnie jest z Latającym Burrito: Ekstremalną edycją podwórkową od Rebel. To połączenie dynamicznej gry karcianej z elementami ruchowymi. Podczas zabawy gracze starają się zbierać zestawy kart wymieniając te, które mają na ręce. Aby wygrać, musimy błyskawicznie reagować na zmiany sytuacji na stole… i wokół niego!

Wyróżnione tytułem Zabawki Roku Myszkowanie od Granny to z kolei kooperacyjna gra obserwacyjna. Gracze mają 30 sekund, by zajrzeć przez okna do oświetlonego latarką mysiego domku i dostrzec przedmioty pokazane na drewnianych dyskach. Kiedy zgaśnie światło, będą musieli odpowiedzieć na pytania, jakie zada im sama gra, np.: W którym pokoju jest guzik? Podobnie jak W Krainie Baśni od Muduko. To także rodzinna gra na spostrzegawczość, w której zadaniem grających będzie odnalezienie ukrytych przedmiotów na planszach przedstawiających 18 baśniowych krain. Kilka trybów rozgrywki i przepiękne ilustracje znanej i lubianej Nikoli Kucharskiej zapewnią zabawę dla całej rodziny na wiele godzin.

Szare komórki potrenujemy ze SKATO od firmy ASKATO. To gra pozwalająca rozegrać wiele przyjemnych sparingów umysłowych między graczami w różnym wieku i o różnym doświadczeniu w grach logiczno-strategicznych. Ma bardzo proste zasady – polega na ułożeniu przez graczy swoich pionków na planszy. A z Małym inwestorem firmy EDGARD nauczymy się, jak zarabiać i mądrze wydawać pieniądze. Wygrywa ten, kto pierwszy zgromadzi budżet na wakacje marzeń. A sposobów na to jest mnóstwo. Liczą się spryt i dobry plan.

Dla początkujący graczy jest Feluś i Gucio grają w historyjki Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To gra, w której tematem przewodnim zabawy jest wspólne opowiadanie historyjek. Pomaga dzieciom w tworzeniu ciągów przyczynowo skutkowych, wzbogaca ich wyobraźnię i ułatwia komunikację werbalną. A także Stokke MuTable – wielofunkcyjny stolik do zabawy, który dostosowuje się do fizycznych i rozwojowych potrzeb rosnącego dziecka. To połączenie jakości wielokrotnie nagradzanego projektu z pomysłowością modułowego systemu. Wyróżnieniem może się także cieszyć Little Dutch Trójkąt edukacyjny Flowers and Butterflies firmy KIDS INSPIRATIONS. To zabawka, która maluchowi pozwoli odkrywać różne aktywności zajmując jego rączki i zmysły. Wykonany z przyjemnych materiałów, zachęci dziecko do odkrywania jego funkcji i rozwijającej sensorykę zabawy.

 

Dzieci przyznały swoją nagrodę

Nagroda Dzieci to tytuł, którym od dzisiaj może się cieszyć Zestaw startowy z walizeczką Aquabeads firmy EPOCH Traumwiesen. Stylowa walizeczka ma szkatułkę, akcesoria oraz kolorowe koraliki, które połączą się w magiczny sposób po spryskaniu wodą. Radość tworzenia wyzwoliła w dzieciach także nowa odsłona L.O.L. Surprise! Fashion Show od MGAE. Dzięki niej można przygotować pokaz mody z zupełnie nową lalką LOL Surprise! Winter Fashion Show! Dwie OMG z serii zawierają ponad 16 niespodzianek: ubranek i akcesoriów, a dzięki możliwości zmiany ubrań, dzieci mogą stworzyć ponad 320 kombinacji! Kolejne, dwie OMG to z kolei zabawa w tworzenie fryzur. W świecie piękna zostaniemy dzięki Serii Gier planszowych z wyścigiem w tle od Cartamundi Cards Poland. Choćby za sprawą figurek Disneyowskich księżniczek, które w jednej z odsłon tej serii współpracują i rywalizują w wyścigu po wygraną.

Na czym polega reakcja łańcuchowa? Tego dzieci dowiedzą się z Serią Zig and Go Djeco firmy PHU Orsolya. Trzeba zbudować swój tor tak, aby poszczególne elementy wywołały reakcję łańcuchową różnych ruchów i działań. Niektóre ruchy są początkowo wolne, ale nagle przyspieszają, podczas gdy inne wywołują dźwięki.

Nagroda Dzieci to tytuł przyznany także Klockom magnetycznym Connetix Pastel firmy lefleo.pl. Ta nowa odsłona bestsellerowej zabawki konstrukcyjnej została zaprojektowana zgodnie z ideą open-ended play łączy się z innymi zabawkami i pozwala konstruować różne kształty. Dzieci wybrały też LEGO®. Twoja galaktyczna misja. Zbuduj własną historię! od AMEET Polska. Ten zestaw to zupełnie nowy wymiar zabawy klockami LEGO®. Daje nieskończone możliwości konstruowania, przebudowywania, tworzenia historii. Tu nie ma typowych instrukcji! Są ilustracje inspirujące do budowania własnych modeli oraz misje zachęcające do wymyślania nowych scenariuszy. Z kolei w Drewnianej grze zręcznościowej Wieża smoka od Mokopico wzywamy wszystkich rycerzy do ostatecznej misji. Chwyć miecz, potrząśnij wieżą, aby otrzymać układ kolorów. Teraz użyj miecza, aby ułożyć identyczny układ kolorowych elementów na swoim smoku. Bądź pierwszym, który położy głowę smoka na górze. Wygrałeś!

Świąteczną atmosferę budzi nagrodzona przez dzieci gra Pędzące Żółwie – wyścig do choinki od Story House Egmont. W Wigilię nawet żółwie mówią ludzkim głosem! I teraz namawiają się, jak dotrzeć do choinki, pod którą czeka – pięknie zapakowana – sałata! Odrobinę magii odnajdziemy w Fairy Finder – magiczny słoik do łapania wróżek TM Toys. Zabawka sprawia, że świat wróżek jest na wyciągnięcie ręki! Wystarczy złapać wróżkę do słoika, a kiedy w nim zamieszka można się z nią bawić, karmić ją i wymieniać się złapanymi wróżkami ze swoimi przyjaciółmi.

Serca dzieci skradły trzy serie pluszaków: poduszki do przytulania Fluffy Puffy Teddy Bears od Ceby. Stworzone specjalnie z myślą o dzieciach, aby sprawić przyjemność i podarować misiowego przyjaciela. Ich kształt idealnie dopasuje się do małych rączek. A także Pluszaki Molcar od MGAE. Do zebrania jest pięć postaci, występujących w animacji. I seria Lumo Stars firmy Tactic Games. Pluszowe zabawki Lumo Stars powstały na podstawie książki dla dzieci pod tytułem Northern Brights, napisanej przez Kati Heljakka.

Nagroda Dzieci trafiła także do Robota VEX 123 firmy ViDiS. Robot przenosi informatykę wprost w ręce dzieci. Używając tabliczki kodującej VEX i magnetycznych kart, można uczyć się programowania z dala od ekranów komputerów i urządzeń mobilnych. Podstawy programowania nawet dla przedszkolaków. Dla nich także powstał i otrzymał tytuł Nagrody Dzieci – Pucio. Plan dnia Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Dzieci uczą się planować dzień razem z Puciem, korzystając z poręcznej tablicy i 48 magnesów z obrazkami ukazującymi codzienne czynności znane każdemu dziecku! Dodatkowo w pudełku znajdują się magnesy symbolizujące pory dnia oraz z nazwami dni tygodnia.

Nagroda Rodziców to znak jakości przyznawany najbardziej pomysłowym i przydatnym produktom do opieki i pielęgnacji dzieci. Od dzisiaj mogą się nim oznaczać Akcesoria do karmienia Miniland od MARKO. Kolekcja inspirowana kolorami natury dla rodzin, które kochają drobiazgi. W kolekcji Terra znajdują się termosy na płyny i posiłki stałe ze stali nierdzewnej, które pomogą dłużej utrzymać żywność w idealnej temperaturze. Dopasowane torby izotermiczne ułatwiają wychodzenie z domu z maluchem. A Kolekcja Miniland Grow and Fun, to nagrodzona seria zabawek edukacyjnych, z którymi dziecko rozpoznaje emocje i uczy się okazywać je za pomocą gestów i słów. Poznaje (np. dzięki książeczce i specjalnej aplikacji) codzienne czynności, uczy zdrowych nawyków, ćwiczy ruchy precyzyjne i wspomaga stymulację sensoryczną.

W kategorii Nagroda Rodziców Jury ocenia też pomoce naukowe. W tym sezonie nagroda przyznana została: Interaktywnemu pióru zintegrowanemu z książkami multimedialnymi KAKADU od Wydawnictwa Jedność. To system nauki i zabawy w jednym. Dzięki niemu spotkanie z książką staje się dla dziecka prawdziwą przygodą. Nagrodzono także Kolorowe Pianino firmy Diagram. To seria książek zawierająca melodie dla dzieci zapisane w innowacyjny sposób. Diagramy muzyczne to pierwszy na świecie zapis muzyczny, który rezygnuje zupełnie z nut na rzecz czytelności. Dzieci w wieku przedszkolnym intuicyjnie odczytują melodie bez konieczności tłumaczenia.

Pomocne w nauce języka angielskiego będą CzuCzu Zestawy do nauki języka angielskiego dla dzieci 1-6+ od Bright Junior Media. Stworzone dla młodszych i starszych dzieci. Angażują wszystkie zmysły i inspirują do poznawania nowych słów i wyrażeń przez zabawę. Pomocna w nauce może też okazać się najpopularniejsza książka wszechczasów. Wydawnictwo JAWA prezentuje ją w nowej odsłonie Biblia – Słowo Blisko Ciebie uczy historii ludzkości. Najstarsze księgi powstały ponad 3 tysiące lat temu. Gra planszowa ma przybliżyć dzieciom ten niezwykły, starożytny świat.

Znakiem jakości Nagroda Rodziców pochwalić się może Shappy Play Sofa do kreatywnej zabawy, która wspiera rozwój motoryczny dzieci i zabiera je w świat nieustającej zabawy, gdzie jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia. To mebel oraz zabawka w jednym, który rośnie wraz z dzieckiem. Z takiej sofy można będzie obejrzeć bajki na ścianie za pomocą nagrodzonego Projektora YellowWall + 4 Multibajki od BeeIT. To alternatywa dla coraz dynamiczniejszych obrazów w telewizji. Statyczne ilustracje, inspirujące dźwięki, lektorzy i muzyka przenoszą dzieci do świata wyobraźni. Podobnie jak Autobus Z Pasem Do Jazdy Ride and Roll Lorena Canals firmy Concept Anna Pstrągowska. To płócienna zabawka, która z poręcznej torby rozwija się w drogę, a na niej autobus.

Nagroda Rodziców to także Fotelik samochodowy BeSafe Stretch od MARKO. Jury konkursu doceniło wyjątkowość tego fotelika, bo pozwala on przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe i zapewnić mu jednocześnie doskonały komfort i bezpieczeństwo.

 

Wyróżnienia w kategorii Nagroda Rodziców

Jury wyróżniło kilka nowoczesnych produktów. Nagroda Rodziców Wyróżnienie trafiła do Podgrzewacza ze sterylizatorem – 2 w 1 od Artsany. To kompaktowe, cyfrowe urządzenie podgrzewa mleko lub jedzenie w słoiczkach. Sterylizuje butelki, smoczki i inne drobne przedmioty. Specjalny tryb podgrzewania mleka matki pozwala zachować wszelkie składniki odżywcze, które w nim się znajdują.

W kategorii pomocy naukowych na wyróżnienie zasłużyły: Książka Dziennika Zabaw dla dzieci 2-12 lat firmy Moje Dzieci Kreatywnie z twórczymi pomysłami na zabawy. A także Globus z serii Czytaj z Albikiem od Albi Polska kompatybilny z mówiącym piórem. Pióro Albik odczytuje aż dziewięć różnych informacji, o każdym kraju świata. Można poznać nazwę stolicy, liczbę ludności, język, ukształtowanie geograficzne, hymn oraz wiele innych ciekawostek kulturowo-historycznych.

Jury wyróżniło także Smartwatch VECTOR SMART od GRUPY ZIBI. Za prostotę w obsłudze. To zegarek dla osób lubiących pozostawać w ruchu i weryfikować jego intensywność. Do konkursu, po latach, powróciła też seria przeciwdeszczowa Ducksday dla mamy i dziecka od Pabis Studio. To wielofunkcyjna odzież przeciwdeszczowa stworzona i produkowana w Polsce.

 

Konkurs organizowany przez Zabawkowicz.pl można obserwować na www.zabawkaroku.pl i www.nagrodarodzicow.pl

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close