Wielkanoc widziana oczami dziecka
Z roku na rok charakter świąt wielkanocnych coraz bardziej się zmienia. Tradycje ludowe i rodzinne wygasają, a komercja wpycha się drzwiami i oknami. Na szczęście jest ktoś, dla kogo warto przywrócić tradycje naszej pięknej polskiej Wielkanocy i sprawić, by świąteczny czas był wyjątkowy.
Dzieci przypominają nam, że święta to czas radości i beztroski, a przygotowania do nich kryją w sobie moc pozytywnych emocji. A czym jest Wielkanoc dla przedszkolaków z Gminnego Przedszkola Publicznego w Bogdańcu?
Oto odpowiedzi dzieci na pytanie: Co kojarzy ci się z Wielkanocą?
(wypowiedzi przedszkolaków przytaczamy w pierwotnym, autorskim kształcie)
– Wielkanoc to święto, gdzie zajączek wielkanocny kładzie pod jakimś drzewkiem jajka. (Pola, lat 4)
– Na Wielkanoc idzie się do kościoła, żeby się poświęcić. No i koszyczek z jajkami. (Celina, lat 3)
– Przygotowuje się jajka na Wielkanoc, pędzel bierzesz i malujesz. (Julia, lat 4)
– Kogut przynosi jajka, takie z żółtkami. (Janek, lat 3)
– W Wielkanoc ksiądz podlewa jajka. (Janek, lat 3)
– Wielkanoc to radość dla dzieci. Wtedy wkłada się jajka i można je malować. (Hania, lat 6)
– Cieszę się, bo moja chrzestna z wujkiem przyjeżdżają z Austrii i będziemy razem święcić jajka. (Julia, lat 6)
– Rozkłada się sianko na dworze i pisanki dla zajączka, i święci się koszyk, baranka, kiełbaskę i jajka i chleb. (Laura, lat 6)
– Bo w Wielkanoc można robić pisanki, zostawić je dla zajączka, a zajączek daje na przykład jakieś słodycze. (Victor, lat 6)
– Można robić babki, takie ciasto. (Agata, lat 5)
– Do kościoła trzeba iść poświęcić koszyczek – to ksiądz święci. A do koszyczka wkłada się baranka, chleb, jajka. (Lenka, lat 6)
– W Wielkanoc to się chodzi do kościoła! ( Kinga, lat 5)
– W Wielkanoc święci się jajka, idzie do kościoła i to co w koszyczku trzeba jeść na śniadanie. (Natan, lat 5)
– Wielkanocny zając jest bardzo miły i ma wielu pomocników i niektórzy go bardzo lubią i mogą mu zostawić rysunek. (Hania, lat 6)
– Wielkanoc jest fajna, bo miło się spędza z rodziną dzień i z babcią i dziadkiem i z ciociami. (Julia, lat 5)
– Lubię prima aprilis bo można robić żarty. To jest pierwszego kwietnia. (Jacek, lat 6)
– Ja będę robił śmigus-dyngus dwudziestego drugiego kwietnia. Będę lał wodą moją rodzinę, (Michał, lat 6)
Co to jest pisanka?
– Pisanka to jajko z niespodzianką. (Marcin, lat 4)
– To przecież trzeba zakolorować wszystkie jajka i pójść do kościoła i poświęcić, to znaczy ochlapać wodą, taką specjalną a nie z kranu. (Oliwia, lat 3)
– Najpierw się koloruje, potem wkłada do koszyczka i potem zbijamy się jajkami i gotujemy nowe na śniadanko. (Janek, lat 3)
– Wodę trzeba wziąć i pędzel pomoczyć i malować. (Marcin, lat 4)
– Pisanka to takie jajko malowane farbą. (Victor, lat 6)
Reasumując – dla dzieci Wielkanoc to głównie zajączek, pisanka i śmigus dyngus. Sprawmy, aby te święta były obfite w tradycje, ponieważ to w nich tkwi cały urok i magia. Może i my sami wrócimy wtedy do czasów naszego dzieciństwa i wspomnimy spacer z koszyczkiem do kościoła, który był wyczekiwaną od tygodni wyprawą?
Od czego zacząć? Oto kilka porad dotyczących wprowadzenia tradycji wielkanocnych do serc naszych pociech.
- Zamiast kupować palmę wielkanocną w supermarkecie, przygotujmy ją wspólnie z dzieckiem. Gałązki wierzby i wstążka w zupełności wystarczą.
- Wielka Sobota niech będzie dniem, w którym razem z dziećmi przygotujemy świąteczny koszyczek. W środku niech koniecznie znajdą się pisanki wykonane przez dzieci. Mogą być pofarbowane, oklejone plasteliną, pomalowane mazakami. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.
- Bez względu na pogodę, niech „zajączek” schowa jajka pod krzaczkami lub drzewami w domowym ogródku lub parku. Zabawmy się we wspólne poszukiwanie jajek! Zaangażujmy całą rodzinę.
- Zachęcam również do wdrażania dzieci w okres świąteczny poprzez literaturę dedykowaną przedszkolakom. Oto kilka propozycji;
„Gdyby jajko mogło mówić” Renaty Piątkowskiej Z książki można dowiedzieć się jak dawniej wyglądał śmigus-dyngus, dlaczego malujemy pisanki, skąd wziął się prima aprilis.
„Emilka i Maks na tropie Wielkanocy” Ireneusza Korpysia Dzięki tej książce można poznać wiele tradycji i dowiedzieć się kim jest Jezus.
„Wielkanoc w Kisielicach Małych” Joanny Krzyżanek to opowieści o babci Antoninie, dziadku Antonim, są- siadce Alinie, domowej fabryce maślanych baranków, przedświątecznych porządkach, lanym poniedziałku, kurce Gderlatce i kózce Amelce.
„Wielkanoc Zajączka” Urszuli Kozłowskie to piękna, wierszowana historia wprowadzająca maluszki w świąteczny czas.
Pamiętajmy, że idealnie posprzątany dom i kilkadziesiąt potraw na stole nie dadzą dziecku tyle radości, co czas spędzony razem z rodziną.
mgr Marta Rembas
nauczyciel Gminnego Przedszkola Publicznego w Bogdańcu