Rany, otarcia, skaleczenia i blizny
Pierwszaki przez swoją aktywność są narażone na rany, otarcia, skaleczenia i blizny. To powszechne problemy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Pierwszaki często biegają, skaczą i bawią się na dworze, co powoduje zwiększenie ryzyka pojawienia się urazów i skaleczeń. Co więcej, w pierwszych latach szkoły pociechy uczą się samodzielności i nierzadko eksperymentują. Niestety często związane jest to z ryzykiem powstawania ran i otarć. Dlatego w domowej apteczce nie powinno zabraknąć opatrunków i preparatów odkażających.
Odkażanie ran oktenidyną
Jeżeli dziecko nabawi się skaleczenia bądź otarcia, ranę trzeba opatrzyć. Przemycie jej wodą i nałożenie plastra to za mało. Dziecko trzeba zabezpieczyć też przed zakażeniem. Okazuje się, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na odkażanie ran, skaleczeń i otarć u dzieci jest stosowanie antyseptyków. Takim środkiem jest między innymi oktenidyna, która ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Środek ten działa na szerokie spektrum bakterii, grzybów i wirusów, co sprawia, że jest skuteczny w leczeniu różnego rodzaju ran i infekcji skórnych. Właściwe odkażanie ran i skaleczeń jest bardzo istotne, żeby zapobiec rozwojowi zakażeń bakteryjnych i grzybicznych mogących prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Oktenidyna to jeden z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych antyseptyków dostępnych w aptekach. Środek ten może być też stosowany przez dzieci w wieku szkolnym. Podczas zastosowania oktenidyny trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach higieny. Mowa tutaj o dokładnym umyciu rąk przed i po aplikacji oraz zastosowaniu właściwych narzędzi, czyli np. wacików. W ten sposób uniknie się zakażenia ran. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że antyseptyki nie w każdym przypadku są potrzebne do leczenia wszystkich ran i urazów. Ich stosowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą.
Plastry na rany i obtarcia
Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym są bardzo aktywne. Czas spędzają najczęściej na dworze, bawiąc się z rówieśnikami. Niestety pociechy często wracają do domu z ranami i obtarciami, które trzeba bezwzględnie opatrzyć. Świetne do tego zadania są plastry. To popularny sposób na opatrywanie ran i skaleczeń, szczególnie u dzieci. Dzięki nim uczeń będzie chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud i kurz, które mogą dostać się do rany i spowodować zakażenie. Jeżeli mowa o ranach, na których nie ma krwi, plaster jest zdecydowanie najlepszym sposobem na ich opatrzenie. Jeżeli jednak rana krwawi, takie zabezpieczenie może być pomocne w zatrzymaniu krwawienia. W przypadku poważniejszych ran trzeba jednak udać się niezwłocznie do lekarza. Plastry są łatwe w zastosowaniu, a ich rozmiar można bez problemu dostosować do wielkości rany. Ich dodatkową zaletą jest to, że są wygodne w użyciu i łatwe do przenoszenia. Dlatego można je zabierać ze sobą w podróż bądź do szkoły. Każda domowa apteczka powinna być złożona z plastrów, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się w domu dzieci. Plastry są bardziej elastyczne niż tradycyjny opatrunek, co dla wielu dzieci jest ważną kwestią. W przypadku głębszych ran bądź większych trzeba niezwłocznie udać się do szpitala, gdyż standardowy opatrunek może okazać się niewystarczający. Nierzadko wymagane jest specjalistyczne szycie rany.
Agotiab, czyli skuteczny preparat na rany i blizny
Argotiab to innowacyjny preparat wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu gojenia ran i zmniejszenia widoczności blizn. Zawiera on specjalny składnik, który działa na poziomie komórkowym. Dzięki niemu stymulowany jest proces gojenia ran. Przywraca się też naturalny wygląd skóry. Argotiab powinien być w każdej domowej apteczce. Preparat ten zawiera srebro nanocząsteczkowe, które ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Działa też on na poziomie mikroorganizmów, zabijając bakterie i wirusy, które mogą prowadzić do infekcji. Co więcej, Argotiab zawiera również naturalne składniki, takie jak aloes i pantenol, które mają właściwości łagodzące i przyspieszają proces gojenia. Preparat ten jest łatwy w zastosowaniu. Jego aplikacja nie powoduje bólu czy dyskomfortu, co jest bardzo istotne w przypadku maluchów. Wystarczy tylko nanieść cienką warstwę preparatu na rany, skaleczenia bądź otarcia i pozostawić do wchłonięcia. Preparat ten można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia. Jego zastosowanie warto jednak skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą. W przypadku pojawienia się większych ran bądź takich, które są głębokie, trzeba niezwłocznie udać się do szpitala.
W przypadku ran, skaleczeń i oparzeń u pierwszaków, bardzo istotne jest to, żeby w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy i zadbać o odpowiednią pielęgnację ran i skóry w okolicy rany. Celem jest przyspieszenie procesu gojenia i zmniejszenie widoczności blizn. Jeżeli mowa o mniejszych skaleczeniach bądź otarciach, które nie wymagają wizyty u specjalisty, bardzo istotne jest to, żeby ranę dokładnie przemyć wodą z mydłem. Można też odkazić ją przy zastosowaniu właściwego środka antyseptycznego. Idealna do tego zadania jest oktenidyna. Kolejno dobrze zastosować specjalne plastry bądź preparaty, takie jak Argotiab. Pomogą one w szybkim i skutecznym gojeniu ran. Zmniejszą też widoczność blizn, co jest bardzo istotną kwestią dla dzieci, które mogą z tego powodu przysporzyć sobie kompleksów.
Blizny, czyli powszechny problem u pierwszaka
Blizny to naturalny efekt gojenia się ran, który pojawia się u większości ludzi, w tym także u dzieci pierwszej klasy szkoły podstawowej. Pomimo tego, że blizny nie są szkodliwe dla zdrowia, bardzo dużo maluchów może czuć się z ich powodu niekomfortowo. Nierzadko odczuwają one kompleksy związane z ich wyglądem. W przypadku blizn warto stosować specjalny kremy i preparaty pomagające w regeneracji skóry. Dzięki nim można zredukować ich widoczność. Bardzo pomocne na rany są takie środki jak oktenidyna. Warto też stosować Argotiab. Dzięki nim rana zostanie dobrze zaopatrzona, dzięki czemu blizna powinna być mniejsza. Na rynku dostępne są też plastry silikonowe, które są świetnym sposobem na zmniejszenie widoczności blizn. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach, kiedy blizny są głębokie bądź znacznie wpływają na wygląd skóry, istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego bądź laserowego. Pomoże on w usunięciu blizn i przywróceniu równowagi skórze. Najlepiej jednak stawiać na profilaktykę. Dziecko w czasie aktywności sportowych powinno być zabezpieczone. Każdy rodzic powinien kupić kask oraz ochraniacze. Przydatne są też rękawiczki. Dzięki takim przedmiotom dziecko będzie zabezpieczone przed ranami czy stłuczeniami. W ten sposób ryzyko pojawienia się blizn będzie jeszcze mniejsze.
Krwotok
Krwotok może być przerażającym doświadczeniem, ale ważne jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich działań w celu zatrzymania krwawienia. Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących postępowania w przypadku krwotoku:
Wykonaj ucisk bezpośredni:
Najważniejszym krokiem w przypadku krwotoku jest wykonanie ucisku bezpośredniego na ranę. Można to zrobić, przykładając czystą tkaninę lub gazę bezpośrednio na ranę i naciskając mocno przez kilka minut. Jeśli tkanina zostanie przemoczona krwią, nie usuwaj jej, a po prostu dodaj kolejne warstwy na wierzch. Utrzymuj ciągły nacisk, aż krwawienie ustanie.
Unieś ranę powyżej poziomu serca:
Jeśli to możliwe, spróbuj unieść ranę powyżej poziomu serca. Jeśli krwawienie jest związane z ręką lub nogą, pomóż dziecku usiąść lub położyć się w wygodnej pozycji, unieś rękę lub nogę i utrzymuj ją w tej pozycji. Uniesienie rany powyżej poziomu serca pomaga zmniejszyć przepływ krwi do miejsca krwawienia.
Zatrzymaj krwotok przy pomocy opaski uciskowej:
Jeśli krwawienie nie ustaje po zastosowaniu ucisku bezpośredniego, można spróbować nałożyć opaskę uciskową powyżej miejsca krwawienia. Użyj elastycznej opaski lub czystego pasa i owiń go wokół kończyny, powyżej rany. Przywiąż opaskę na tyle ciasno, aby zatrzymać krwotok, ale nie na tyle mocno, aby ograniczyć przepływ krwi w całej kończynie. Należy jednak pamiętać, że opaska uciskowa powinna być stosowana jedynie w sytuacjach zagrożenia życia i należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.
Oczekuj pomocy medycznej:
Niezależnie od tego, czy udało się zatrzymać krwawienie czy nie, zawsze należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe w przypadku poważnego krwotoku. Krwawienie może wymagać dalszego leczenia i oceny przez profesjonalistę medycznego, zwłaszcza jeśli jest głębokie, poważne lub trwa dłużej niż kilka minut.