Ospa w przedszkolu
Dni są coraz dłuższe, świeci słońce, przyroda budzi się do życia – wiosna zawitała do nas na dobre, także do przedszkola. Ten sielski obraz nie powinien jednak usypiać naszej rodzicielskiej czujności. Pamiętajmy, że przedszkole to nie tylko zabawy z rówieśnikami, to także miejsce, gdzie dziecko przez cały czas styka się z różnego rodzaju wirusami i bakteriami.
Istnieją infekcje, przed którymi trudno uchronić dziecko, ale są też i takie, którym można zapobiec lub osłabić ich objawy, np. stosując szczepienia profilaktyczne. Ospa wietrzna jest wysoce zaraźliwą chorobą wywołaną przez wirusa ospy wietrznej (Varicella Zoster Virus – wirus ospy wietrznej i półpaśca). Wirus przenosi się nie tylko drogą kropelkową, ale też z ruchem powietrza na odległość nawet kilkudziesięciu metrów – stąd nazwa: ospa wietrzna.
Szacuje się, że 70% zachorowań dotyczy dzieci do szóstego roku życia, a około 95% zachorowań odnotowuje się w grupie dzieci przed ukończeniem 12 lat.
Szczepienie
Najlepszą metodą zapobiegania ospie wietrznej jest szczepienie. Szczepionka przeciw ospie wietrznej zawiera żywy, osłabiony (atenuowany) szczep wirusa. Najlepiej rozpocząć szczepienie między 13 a 23 miesiącem życia dziecka. Szczepienie składa się z dwóch dawek, przy czym druga powinna być podana pomiędzy szóstym tygodniem a trzecim miesiącem po pierwszej iniekcji.
Szczepionka przeciwko ospie jest skuteczna w około 85%. Jedynie u 15% osób zaszczepionych dochodzi do zachorowania i najczęściej jest to spowodowane otrzymaniem tylko jednej dawki.
Zaszczepienie w ciągu do trzech dni od ekspozycji jest skuteczne w około 90% i również wymaga przyjęcia drugiej dawki szczepionki po sześciu tygodniach do trzech miesięcy.
Należy pamiętać, że z wiekiem dziecka ospa wietrzna ma bardziej uciążliwy przebieg i większe ryzyko powikłań.
Objawy
Ospę wietrzną początkowo można pomylić z przeziębieniem, ponieważ objawia się osłabieniem oraz gorączką od 37 do nawet 40 stopni. Następnie pojawia się wysypka, początkowo na tułowiu, a z czasem na całym ciele. Plamy mogą pojawić się również wewnątrz ust lub nosa oraz na dłoniach i stopach. Czerwone plamy przeistaczają się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym, które zasychają i zamieniają się w strupy. Podczas przebiegu choroby odczuwalny jest doskwierający świąd.
Świąd
Świąd skóry jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów ospy wietrznej. Od jego odpowiedniego leczenia zależy przebieg choroby bez powikłań w postaci blizn.
Ważne, by unikać smarowania osutki (chorobowe zmiany na skórze) ciężkimi papkami (np. pudrami płynnymi) czy posypywania jej pudrem, co może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Nie należy używać również fioletu goryczki (np. gencjany), która barwi skórę na ciemny kolor, co uniemożliwia kontrolę nad prawidłowym procesem gojenia wykwitów ospy wietrznej.
W przypadku zachorowania na ospę wietrzną należy skonsultować się z lekarzem, który powinien przepisać preparaty, jakie można nakładać na skórę.
Pod czujnym okiem lekarza można podawać dziecku choremu na ospę wietrzną leki przeciwhistaminowe pierwszej (I) generacji, które przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i posiadają działanie uspakajające. Działanie takie jest szczególnie przydatne w okresie nocnym, kiedy podnosi się temperatura ciała i narasta uczucie świądu. Przed snem można założyć dziecku specjalne bawełniane rękawiczki, które ochronią przed rozdrapywaniem zmian skórnych.
Codzienna kąpiel połączona z delikatnym osuszaniem skóry ręcznikiem jest ważnym uzupełnieniem leczenia przeciwświądowego. Pamiętaj o wymianie piżamy co najmniej raz na dobę.
Preparatem o udokumentowanej skuteczności w leczeniu przeciwświądowym jest wyrób medyczny ViraSoothe®, który ułatwia naturalne gojenie skóry, zmniejszając ryzyko zakażeń i powstawania blizn.
Więcej o ViraSoothe®, znajdziesz tutaj