Magiczny pokój dziecka
Jak każdy rodzic doskonale wie, dzieci niezwykle szybko dorastają. Wystarczy jedno mgnienie oka, aby z dopiero uczącego się raczkować dziecka, maluch przemienił się w odkrywającego z zapałem świat przedszkolaka. Co jednak niezwykle ważne, rodzice muszą na takie zmiany bardzo uważać, aby odpowiednio dobrze dostosować do nich dziecięcy pokoik. Przedszkolak potrzebuje bowiem zupełnie inaczej zaaranżowanej przestrzeni niż małe dziecko. Na co więc należy zwracać uwagę, jakim elementom przyjrzeć się uważnie, a także, na jakie rozwiązania postawić główny nacisk?
Miejsce do nauki
Podstawą w przypadku dobrego i efektywnego urządzenia dziecięcego pokoju jest podzielenie go na strefy. Każda strefa pomieszczenia powinna mieć nieco inny charakter, a przede wszystkim zupełnie inne przeznaczenie. Pomoże to maluchowi wdrożyć się nieco bardziej dorosłe życie i rozpocząć proces nabywania nowych umiejętności.
Jaka jest podstawowa strefa dziecięcego pokoju? Jest nią rzecz jasna miejsce do nauki. W życiu przedszkolaka obok zabawy pojawia się również inny aspekt życia, czyli nauka przygotowująca go do rozpoczęcia uczęszczania da szkoły. Z tego też powodu maluch musi mieć w swoim pokoju miejsce, w którym będzie mógł pracować nad swoimi umiejętnościami.
Jakie meble dziecięce należy zakupić do strefy nauki? Podstawą jest rzecz jasna odpowiednie biurko lub mały stolik krzesłem. Rzecz jasna w przypadku dziecka nie ma sensu kupowanie pełnowymiarowego biurka, ponieważ na takie meble przyjdzie jeszcze czas. Na tym etapie życia wystarczający będzie mały stolik, który powinien być dostosowany do wzrostu malucha.
Oprócz biurka poleca się zakupienie również niewielkiego kontenerka, w którym maluch będzie mógł przechowywać swoje akcesoria wykorzystywany do prac manualnych. Schować tam będzie mógł kredki, farbki czy też blok.
Miejsce do zabawy
Jak każdy rodzic doskonale wie, życie dziecka na tym etapie przede wszystkim ukierunkowane jest na zabawę. Na naukę i ciężką pracę przyjdzie czas za kilka lat, a przedszkolach główny nacisk każdego dnia kładzie w dalszym ciągu na rozrywkę. Warto więc w jego pokoju zapewnić mu do tego odpowiednio wygodne, a co najważniejsze bezpieczne warunki. O czym więc należy pamiętać w strefie zabawy?
Podstawową sprawą, o której należy pamiętać, jest to, że dziecko w tym wieku ma naprawdę ogromną potrzebę ruchu. W miejscu przeznaczonym do zabawy nie można więc ustawić mebli czy też innych akcesoriów w taki sposób, że będą ograniczały tę przestrzeń, co rzecz jasna mogłoby doprowadzać do wypadków. Co więcej, na uwadze należy mieć również to, że zaczęta przez dziecko czynność może się zakończyć w zupełnie innym miejscu. Każdy rodzic zetknął się na pewno z tym, że dziecko np. zaczęło kolorować swoje rysunki na biurku, a zakończyło tę zabawę, leżąc na podłodze.
Od czego więc należy zacząć aranżowanie miejsca do zabawy? Przede wszystkim warto tu postawić na duży, miękki i odpowiednio bezpieczny dywan. Dziecko znacznie chętniej bawi się na podłodze niż przy biurku. Warto więc zapewnić mu odpowiednio komfortowe warunki do spędzania czasu na podłodze.
W strefie do zabawy trzeba zadbać także o odpowiednie dekoracje. Najlepiej użyć do tego zadania takich elementów, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka. Jeśli więc chłopiec jest fanem samochodów, warto iść w tym kierunku. Jeśli dziewczynka całe dnie spędza na kolorowaniu zwierząt, dobrym pomysłem będą różnego rodzaju naklejki przedstawiające przykładowo konie.
Miejsce do snu
Co robi każde dziecko, gdy zmęczy się zabawą? Rzecz jasna udaje się na odpoczynek. I choć dzieci są w stanie zasnąć w dosłownie w każdej pozycji i w każdych warunkach, to jednak powinno się zadbać o to, aby ich strefa do snu była odpowiednio wyposażona i zaaranżowana.
Podstawą strefy odpoczynku jest oczywiście łóżeczko dla dziecka. Często stanowi ono poważny problem dla rodziców, ponieważ łóżeczko, które było dobre dla 4-latka, może okazać się z małe dla dziecka 6-letniego. Dlatego też warto od samego początku postawić na model regulowany, który będzie można rozsuwać równolegle z rośnięciem malucha.
Jeśli pokój dziecka jest dość mały i trudno wydzielić w nim miejsce do nauki i spania, warto rozważyć wybranie łóżka piętrowego. Na jego górnej części obecne będzie łóżeczko, natomiast dół zaaranżować można jako miejsce do nauki lub też do zabawy.
Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?
Krytycznie ważnym aspektem urządzania dziecięcego pokoju jest kwestia jego oświetlenia. Zapewnienie maluchowi odpowiedniego światła przekładać się będzie nie tylko na komfort, lecz również zdrowie dziecka. Jak się okazuje, w zależności od konkretnego miejsca w pokoju powinno być używane nieco inne oświetlenie. Co więc o tym należy wiedzieć?
Wybieranie oświetlenia do dziecięcego pokoju warto rozpocząć od doboru rodzaju żarówki. W pierwszej kolejności odradzić należy żarówki energooszczędne, ponieważ ich miganie może doprowadzić do zmęczenia dziecka. Odradza się również klasyczne żarówki żarnikowe, ponieważ nie daje one jednolitego światła i rzucają cienie. Jak więc widać, najlepszym wyborem będą żarówki ledowe. Co prawda są one najdroższe, lecz jednocześnie zapewniają najlepszy rodzaj światła, a dodatkowo są bardzo ekonomiczne. Co więcej, są to również żarówki bardzo bezpieczne i nawet w sytuacji ich zbicia się nie powinny stanowić dla malucha zagrożenia.
Jak powinno się dobierać ośmielenie do konkretnych stref? W przypadku miejsca do nauki warto postawić przede wszystkim na punktową lampkę, która będzie w stanie wygenerować precyzyjnie skierowane światło. Jeśli chodzi o miejsce do spania, to w tym wypadku zalecane są delikatne, nieco przymglone lampki, które zapewniać będą dziecku nieco światła, jeśli będzie się ono obawiało zasypiania w ciemności. Oprócz tego warto zastosować także nieco mocniejszą lampkę, która będzie wykorzystywana przez dziecko do czytania przed snem.
Na koniec pozostaje strefa zabawy, która powinna zostać oświetlona jednym dużym punktem świetlnym umieszczonym na suficie. Najlepiej będzie, jeśli światło znajdować się będzie w centralnym punkcie pomieszczenia.
Jak dobrać kolory w pokoju malucha?
Urządzanie pokoju dziecka nie powinno opierać się tylko i wyłącznie na analizie tego, jakie meble i inne elementy wyposażenia będą w nim potrzebne. Warto przyjrzeć się również temu, jak prezentować się będzie taki pokój od strony kolorystycznej. Jakie więc kolory powinny być obecne w pokoju przedszkolaka?
W przypadku wybierania koloru do pokoju dziecka trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę czy będzie to pokój dla chłopca, czy też dziewczynki. Dla małych mężczyzn zalecane są kolory takie jak błękit czy też zieleń, podczas gdy dziewczynki na ogół wolą delikatny róż lub turkus.
Zadbajmy o jakość powietrza w dziecięcym pokoiku
Każdy rodzic chce, aby dziecko dorastało w sposób bezpieczny i zdrowy. Koniecznie trzeba zadbać o to, jakiej jakości jest powietrze w jego pokoju.
Nawilżacz powietrza jest jednym z chętniej wybieranych do dziecięcych pokoi urządzeniem. Cały czas analizuje to, jakiej jakości jest powietrze, a także normuje jego wilgotność do odpowiedniej wartości.
Jak to oddziałuje na dziecko? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że system dyszek rozpyla parę wodną w pomieszczeniu, dzięki czemu powietrze jest w nim świeższe i przyjemniejsze. Powoduje to, że dziecko ma lepszy nastrój, jest spokojniejsze, a także o wiele lepiej śpi.
Co bardzo ważne, nawilżacze do pokoików dziecięcych nie przypominają zupełnie tych urządzeń, które oferowane są dla dorosłych. Mają bardzo atrakcyjny, często zabawkowy kształt, a często także dodatkowe podświetlenie, dzięki czemu sprzęt ten może stanowić ciekawy element oświetlenia pomieszczenia.
Praktyczne dodatki do dziecięcego pokoju
Oczywiście oczyszczacz powietrza to nie jedyny dodatek, który warto zakupić do dziecięcego pokoiku. Innego typu ciekawym pomysłem jest nabycie skrzynki na zabawki. Dlaczego jest ona tak ważna?
Jeśli w pokoju znajdzie się duża skrzynia na zabawki, malec będzie mógł do niej chować wszystkie zgromadzone przez siebie rzeczy. Pozytywnie wpłynie to na wygląd pokoju, lecz przede wszystkim pozwoli wykształcić w dziecku nawyk sprzątania, a także dbania o swoje najbliższe otoczenie. Jest to więc dodatek nie tylko praktyczny, lecz również o ogromnych walorach edukacyjnych.