Wielkanoc z pierwszakiem
Święta wielkanocne mogą stanowić dla rodziców niemałe wyzwanie. O ile te grudniowe przyciągają dzieci choinką, prezentami czy postacią Mikołaja, to wielkanocne są takich atrakcji pozbawione. Właśnie jednak na tym polega ich niezaprzeczalny urok – nie ma wiele dodatków, zatem pozostaje więcej uwagi i czasu dla rodziny. Jak nauczyć dziecko, dlaczego są tak ważne i jak spędzić wspólnie wartościowy czas? Jak podejść do świątecznych przygotowań i nie dać się zwariować? Na te pytania postaramy się dzisiaj znaleźć odpowiedź.
Zacznijmy od wiedzy
Genezę świąt Bożego Narodzenia nie jest trudno dziecku wytłumaczyć. W końcu są one czystą radością – narodziło się dzieciątko Jezus. Dla dziecka to jak wielkie urodziny, które prowadzą do tego, że ono również dostaje prezenty! W przypadku świąt Wielkiejnocy, temat jest nieco trudniejszy. Na szczęście pierwszoklasista rozumie już o wiele więcej, co zdecydowanie ułatwia zadanie. Poświęć więc trochę czasu na rozmowę związaną z tradycjami tych świąt i przygotuj się na to, że dociekliwe dziecko będzie zadawało ci wiele pytań związanych z ich pochodzeniem i twoją opinią na ich temat.
Wspólny czas jest najważniejszy
Zapytaliśmy kilku rodziców, którzy korzystali z aplikacji LiveKid w krakowskich przedszkolach, a teraz są już rodzicami dzieci w wieku wczesnoszkolnym: Z czym kojarzy się Wam Wielkanoc? Niektóre odpowiedzi nie tyle zaskoczyły nas, co stały się podstawą do refleksji.
– Wielkanoc? Mycie okien – śmieje się Olga. – Sprzątanie, przygotowywanie posiłków dla rodziny i zakupy. No i oczywiście malowanie jajek z dziećmi!
Marta odpowiada tak: – Uwielbiam Wielkanoc, ale przygotowania bywają męczące. Muszę połączyć pracę z zakupami, sprzątaniem, a potem dogadać się z całą rodziną, w jaki sposób spędzimy świąteczne dni.
– Spokój i filmy z mężem i córkami – mówi Ania. – Po przygotowaniach do Wielkanocy trzeba odpocząć!
Daj sobie nieco spokoju
To oczywiście nie są jedyne odpowiedzi – niektórzy podchodzą do świąt o wiele spokojniej. A jednak większości rodziców święta kojarzą się ze sprzątaniem i zakupami. Dlaczego więc naszym dzieciom mają kojarzyć się inaczej? W tym czasie warto dać sobie odrobinę spokoju. Święta nie będą gorsze, jeśli nie umyjesz okien lub nie zetrzesz każdego pyłku kurzu. Jeśli macie ochotę spędzić święta w domu – to spędźcie je w domu, przynajmniej choć jeden cały dzień, zamiast cały ten czas poświęcam na odwiedzanie rodziny. Zrozumieją!
Świąteczna atmosfera inaczej
Porządki, świąteczne jedzenie i ozdoby to jedynie elementy świątecznej atmosfery, w dodatku te mniej znaczące. Wspomnienia dziecka z Wielkanocy nie będą dotyczyły czystych okien, półek czy pełnej lodówki. Będzie ono za to pamiętać, czy w święta dużo się razem śmialiście, czy też jednak wiązały się one z narzekaniami, zmęczonymi rodzicami i pośpiechem. Postarajcie się spędzić ten czas spokojnie – zagrajcie w gry planszowe, pospacerujcie, idźcie nakarmić kaczki. I zadbajcie o świąteczne tradycje, których przecież nie brakuje!
Wielkie poszukiwanie skarbów
Miłym akcentem wielkanocnym będzie poszukiwanie upominków w gronie rodziny. To mogą być naprawdę drobne rzeczy – np. cukierki. Schowajcie je w różnych miejscach w domu. Aby zabawa była ciekawsza, można opracować ciekawe wskazówki. Rozłóżcie zabawę w czasie tak, by nie skończyła się zbyt wcześnie. Możecie dawać kolejną wskazówkę co jakiś czas – to sprawi, że dziecko będzie radośnie wyczekiwać nowej zagadki. Możecie również zaangażować dziecko do tego, by przygotowało wskazówki dla was! Wtedy zabawa będzie jeszcze lepsza.
Malowanie jajek i wyprawa z koszyczkiem
Nie traktuj malowania jajek jako obowiązku, który trzeba koniecznie wykonać, by tradycji stało się zadość. To przecież wspaniała zabawa – zarówno dla dziecka, jak i dla ciebie. Często zdarza się, że najwygodniej rozmawia się z dzieckiem o wielu rzeczach, gdy ma czymś zajęte ręce. Tak jest mu po prostu łatwiej – nie skupia się bowiem na rozmowie jako takiej. Dzięki temu możesz połączyć wielkanocną tradycję z długą rozmową na tematy ważne dla dziecka, lub związane z rodziną, emocjami, doświadczeniami.
Wielkanoc to również wiosna!
W trakcie świąt warto wybrać się całą rodziną na poszukiwanie oznak wiosny. W kwietniu możemy ich już znaleźć całkiem sporo! Jeśli na co dzień lubicie spacerować, postarajcie się wybrać miejsce, w którym bywacie rzadziej lub którego jeszcze nie znacie. Po spacerze na pewno odezwie się wilczy apetyt! Jeśli będzie wystarczająco ciepło, obiad wielkanocny możecie równie dobrze zjeść podczas rodzinnego pikniku.
Kartki dla rodziny
Przed nadejściem świąt możecie przygotować wspólnie kartki, które potem roześlecie (lub po prostu rozdacie) rodzinie. Sposobów na nie jest wiele – od zwykłego użycia kredek, po wyklejenie metodą wydzieranki, plasteliną, czy zrobienie świątecznego witrażu z bibuły. W wielu sklepach kupicie też na pewno proste figurki związane z Wielkanocą, które możecie pomalować i ozdobić nimi dom lub świąteczny koszyczek. Dziecko będzie na pewno zachwycone możliwością dołożenia swojej cegiełki do świątecznych przygotowań.
Rodzinne pieczenie i sprzątanie
Przygotowywanie wspólnymi siłami ciast i słodyczy wielkanocnych, to nie lada gratka dla każdego dziecka! Warto więc zaprosić pociechę do kuchni i wspólnie popróbować nowych rzeczy. Przyrządzona z rodzicami babka wielkanocna będzie smakować zupełnie inaczej, niż kupiona w sklepie.
Pamiętajcie, co jest naprawdę ważne
W świętach Wielkanocy nie chodzi jedynie o dopełnienie obowiązków. To czas radości, odpoczynku i przebywania z rodziną. Pamiętaj, że jeśli teraz zaszczepisz w dziecku podobne podejście, to ono później będzie je kultywować z własną rodziną. Być może kiedyś twoje dziecko podziękuje ci za to, że zamiast słuchać narzekań, martwić się twoim zmęczeniem, czy złością na kolejki w sklepach, podczas świąt dużo się śmiało i spędziło niezapomniany czas. A i ty na pewno z uśmiechem na ustach będziesz wspominać tegoroczne święta.