
Pierwszy dzień w przedszkolu
Nowe otoczenie, w którym się znajdziemy, nowe sytyuacje, jakich doświadczamy powodują, że czujemy się niepewnie. W życiu naszej dorastającej pociechy, pierwszy dzień w przedszkolu to niewątpliwie jedno z największych przeżyć. Dlatego warto odpowiednio się do tego dnia przygotować – nie tylko mentalnie, ale również materialnie. Zadbać o dobrą wyprawkę, o przygotowanie dziecka, czy w końcu o spokojne śniadanie rano, gdy nastanie wielki dzień. Oto kilka wskazówek!
Zacznijcie przygotowania dużo wcześniej
Myśli o przygotowaniach związanych z pójściem dziecka do przedszkola, powinny nam towarzyszyć jak najwcześniej. Wiele drobnych rzeczy, na które czasem nie zwracamy uwagi, potem może okazać się ogromnym ułatwieniem (lub utrudnieniem) adaptacji dziecka podczas pierwszych dni w przedszkolu. Mowa tutaj przede wszystkim o czynnościach, w których dziecko może być samodzielne – jedzenie, mycie rąk, ubieranie się, korzystanie z toalety. Im bardziej samodzielna będzie nasza pociecha, idąc pierwszy raz do przedszkola, tym mniejszy będzie stres związany z nową sytuacją. Poza tym, warto już wcześniej zacząć rozmowy o codziennych, normalnych rzeczach związanych z chodzeniem do przedszkola, co pozwoli nam nieco oswoić dziecko z tym, co je czeka. Na przykład – pytaj dziecko, co chętnie założyłoby danego dnia, gdyby wybierało się do przedszkola? W jaką zabawę chętnie by się pobawiło po obiedzie? Rozmawiajcie dużo o tym jak będzie – ale nie w formie ostrzeżeń (“gdy pójdziesz do przedszkola, nie będzie tam mamy, aby ci pomogła zawiązać buty”) ale raczej pozytywnych wyobrażeń i planów (“w przedszkolu nauczysz się tylu ciekawych rzeczy, które codziennie będziesz mogła mi pokazywać!”).
Wyprawka samodzielnego przedszkolaka
Jako rodzice na pewno chcemy, by wyprawka dla naszego przedszkolaka była praktyczna i dobrze mu służyła. Wybór niektórych przedmiotów warto jednak zostawić dziecku. Samo wybranie zestawu do mycia ząbków – kubka, pasty i szczoteczki – będzie dla niego dużą przyjemnością. W dodatku będzie miało świadomość, że w przedszkolu będą go otaczać znajome przedmioty z ulubionymi postaciami z bajek, lub w ulubionym kolorze.
Co powinno znaleźć się w wyprawce? Podstawa to oczywiście akcesoria plastyczne – najlepiej wybierzcie je wspólnie. Kredki, ołówki, pisaki, gumka do ścierania, farby do malowania i pędzelki, pojemniki na wodę, klej, nożyczki, bloki rysunkowe oraz kolorowe, zeszyty, bibuły – upewnij się, czego twoje dziecko będzie potrzebować w placówce. Bardzo ważne są również odpowiednie ubranka i obuwie na zmianę (koniecznie wygodne i sprawdzone!). Przedszkola różnią się od siebie wymaganiami związanymi z wyposażeniem – być może trzeba będzie również kupić fartuszek, śliniaczek, strój gimnastyczny lub kąpielowy. Dobrze jest również zaopatrzyć pociechę w ubrania na zmianę – w razie zmoczenia, podarcia lub innych wypadków. W zapasie powinny zatem znajdować się takie rzeczy jak dodatkowa para spodni, skarpetki, majteczki, rajstopy, koszulka i bluza. Dodatkowo mogą przydać się również kalosze w razie deszczowej pogody.
Zobaczcie przedszkole, nim nadejdzie pierwszy dzień
Nie bez powodu, jedną z częściej powtarzanych rad dotyczących adaptacji dziecka w przedszkolu, jest wcześniejsze odwiedzenie tego miejsca. Jeśli macie taką możliwość, to dobrze jest sporo wcześniej zacząć pojawiać się w okolicy przedszkola. Na początku możecie jedynie przechodzić – podczas spaceru, czy powrotu z zakupów. Staraj się wtedy zawsze zwrócić dziecku uwagę na miłe rzeczy związane z budynkiem czy przedszkolnym placem zabaw. Zacznij od najprostszych – pięknego ogródka, nowej huśtawki czy karuzeli w ulubionym kształcie dziecka. Możesz też mówić o kolegach, o zabawkach, o nowych przyjaźniach i o samodzielności.
Z czasem podchodźcie coraz bliżej, zatrzymujcie się obok na pogawędkę – a jeśli to możliwe, wstępujcie do środka. W pobliżu przedszkola możecie również pograć w jakąś lubianą przez was grę – np. w “moim małym okiem widzę coś żółtego!” – to mogą być na przykład huśtawki na przedszkolnym placu zabaw, lub kolor ścian w szatni. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do otoczenia i będzie czuło, że jest ono w jakiś sposób znajome i “oswojone”.
Godziny adaptacyjne w przedszkolu
W większości przedszkoli istnieją godziny adaptacyjne. Można dowiedzieć się o tym więcej w waszej placówce i skorzystać z takiej możliwości. Może warto pierwszy raz poświęcić tylko trzy, lub cztery godziny na pobyt w przedszkolu? Odpowiednikiem takich godzin adaptacyjnych mogą być wcześniej wizyty u dziadków, rodziny lub znajomych, w trakcie których dziecko zostaje pod czyjąś opieką. Jeśli do tej pory często zostawało na parę godzin z kimś innym niż rodzice – to ten punkt masz za sobą, jeśli jednak głównie spędzało czas z rodzicami – to warto rozważyć taką możliwość i delikatnie przyzwyczajać dziecko do tego, że rodzice czasem znikają, ale zawsze wracają!
Wieczorne przygotowania
Gdy już zbliża się ten wielki dzień, koniecznie poświęćcie nieco czasu na przygotowania dzień wcześniej. To zagwarantuje wam, że rano nie będziecie musieli się spieszyć lub dodatkowo stresować np. złym ubiorem. Warto pozwolić dziecku wybrać, w czym chciałoby się wybrać do przedszkola. My dorośli również często mamy tak, że w ubraniach, w których czujemy się wygodnie i je lubimy, czujemy się jednocześnie komfortowo oraz bardziej pewni siebie. Dlatego pozwólmy dziecku wybrać np. ulubioną koszulkę.
Smaczne śniadanie na odstresowanie
Śniadanie to podstawa! A najlepiej – wykonane wspólnie. Jeśli przygotowaliście wszystko dzień wcześniej, to rano powinno wystarczyć czasu na ulubioną potrawę śniadaniową twojego dziecka. To zajmie nieco myśli, odsunie stres i pozwoli skojarzyć ten poranek z przyjemnością, jaką będzie wspólnie przygotowane śniadanie. Nie zapomnijcie o ulubionej zabawce – zabranie jej na pewno doda dziecku otuchy.
Droga do przedszkola
Aby droga do przedszkola kojarzyła się przyjemnie, warto zadbać o dobre konotacje już od samego początku. Jeśli wcześniej spacerowaliście w tych okolicach, bawiąc się w pobliżu przedszkola lub wchodząc do środka – z całą pewnością będzie łatwiej. Jeśli nie, to może warto zadbać o to, by droga do przedszkola stała się niecodzienną wyprawą – może podróż tramwajem będzie dla dziecka niezapomnianą przygodą? Zapytaj, czy ma na to chotę, być może wybierze spokojny spacer z tobą.

