Jak właściwie chronić skórę dzieci przed słońcem?
Słońce jest źródłem życia, niezbędnym do jego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie słoneczne może mieć również szkodliwy wpływ na organizm. Promienie wnikają w głąb skóry, mogą doprowadzić do oparzeń, nieodwracalnych uszkodzeń skóry, rozszerzenia i pękania naczynek, a także być przyczyną zmian nowotworowych. Dlatego ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego jest niezwykle istotna, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry dzieci.
Jak chronić dzieci przed niekorzystnym wpływem promieniowania?
Ochrona przed nadmiernym i szkodliwym działaniem słońca (oparzenia) polega na zakładaniu dzieciom podkoszulków i nakryć głowy, a starszym okularów przeciwsłonecznych. Stopień ochrony SPF nie powinien być niższy niż 30. Dla najmłodszych dzieci o jasnej karnacji wskazany jest SPF 50+ zapewniający ochronę zarówno przed UVB jak i UVA. Filtry chemiczne dopuszczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Środki chroniące przed promieniowaniem UV dla dzieci muszą spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa, a informacja o tym powinna być zamieszczona na opakowaniu.
Stosowanie fotoprotekcji jest podstawowym elementem profilaktyki nowotworów skóry, jednak żaden preparat nie zapewnia całkowitej ochrony przeciwsłonecznej. W każdej sytuacji należy stosować umiar i zdrowy rozsądek, aby stworzyć bezpieczne warunki dla rozwoju dzieci.
Czym powinien charakteryzować się preparat ochrony słonecznej dla najmłodszych?
Zaleca się aby taki produkt wykazywał wodoodporność, a także powinien być fotostabilny, co oznacza wysoki stopień zdolności cząsteczki filtru do utrzymania swych właściwości ochronnych w stanie niezmienionym przez określony przedział czasu, podczas którego jest on poddany działaniu promieni słonecznyc, o SPF minimum 30. Najlepiej aby w preparacie zastosowane zostały filtry fizyczne o niskim ryzyku wywołania podrażnienia lub alergii wobec skóry i oczu.
W składzie produktów często znajdują również składniki takie jak: witamina C i E oraz Gliceryna, które zapewniają nawilżenie skóry i ograniczają przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Witamina E zmniejsza dodatkowo nadwrażliwość skóry na działanie promieni UV, a D-Phantenol łagodzi zaczerwienioną skórę oraz pomaga ograniczyć procesy zapalne.
Preparat ochrony słonecznej dla najmłodszych powinien zachować właściwości ochronne przed promieniowaniem nawet po dwóch 20-minutowych kąpielach wodnych, przy czym ochrona ta nie może być mniejsza niż 50% tej deklarowanej na opakowaniu.
Jaka ilość kosmetyku jest wymagana przy aplikacji, dla zapewnienia pożądanego poziomu ochrony wskazanego na filtrze ochronnym?
W celu osiągnięcia pożądanego poziomu ochrony wskazanego na filtrze ochronnym, produkty ochrony przeciwsłonecznej należy nanosić w ilościach 2 mg/cm2, co odpowiada 6 łyżeczkom emulsji (około 36 gramów) na ciało przeciętnego dorosłego. Nanoszenie mniejszej ilości produktu ochrony przeciwsłonecznej prowadzi do obniżenia ochrony. Bardzo ważne jest równomierne rozprowadzanie kremu na skórze. Jest to bardzo trudne do osiągnięcia, dlatego właśnie należy stosować wyższe SPF-y, gdyż i tak stosujemy je nierównomiernie i za małą dawkę. Bardzo ważny jest czas aplikacji – jeśli posmarujemy się około 10 minut przed wyjściem z domu, produkt będzie miał
czas na wchłoniecie w skórę.
Czy ochrona przeciwsłoneczna wpływa na syntezę wit. D3?
Synteza w skórze pod wpływem promieniowania UVB to podstawowe źródło witaminy D3 dla organizmu.
Suplementacja witaminy D3 z diety ma znaczenie uzupełniające, a uzyskanie odpowiedniego poziomu witaminy
D3 z diety jest prawie niemożliwe.
Warunkiem wytworzenia się witaminy D3 w organizmie, jest przekształcenie się obecnego naturalnie w skórze związku o nazwie 7-dehydrocholesterol (7-DHC) w prewitaminę D3, pod wpływem światła słonecznego UVB.
Stosowanie ochrony skóry przed promieniowaniem UVA i UVB powoduje, że w głąb skóry dociera ograniczona
dawka promieniowania UVB. Zawarta np. w preparatach Sunbrella baby Aqua-proVita D3 uzupełnia niedobór
7-dehydrocholesterolu (7-DHC) w skórze. Zwiększenie ilości 7-DHC w skórze przekłada się na większą produkcję prewitaminy D3 i w konsekwencji – zwiększoną syntezę wit. D3.
Artykuł powstał we współpracy z marką Dermedic