Ból ucha u dziecka – przewianie, zapalenie ucha, ucho pływaka
Posiadanie dziecka to dla rodziców wiele trosk. Martwimy się o jego przyszłość, wykształcenie czy też oczywiście o stan zdrowia. Ta ostatnia kwestia przysparza wielu nieprzespanych nocy w przypadku nawet najbardziej prozaicznych dolegliwości. Doskonałym tego przykładem jest ból ucha, który spowodowany może być przez naprawdę wiele czynników. Zanim jednak udamy się do lekarza i zaczniemy panikować, warto na spokojnie przeanalizować to, jakie konkretnie dziecko ma objawy, ponieważ pomoże to w prosty sposób dowiedzieć się, co dziecku może być. W zależności od tego, jaka będzie przyczyna bolącego ucha, stosowane będzie różne leczenie. Jakie są więc najczęstsze przyczyny takiej dolegliwości, z czym się one wiążą, a przede wszystkim jak wygląda ich leczenie?
Przewianie
Analizę przyczyn bolącego ucha u dziecka warto rozpocząć od tego najprostszego i zdecydowanie najczęściej występującego powodu. Co więc w przeważającej większości powoduje takie dolegliwości? Jak się okazuje, przeważnie odpowiedzialne jest za to zwykłe przewianie.
Dzieci mają to do siebie, że rzadko słuchają rodziców i dorosłych. Jeśli więc rodzice powtarzają maluchowi, żeby ubierał się ciepło i zakładał czapkę oraz szalik, z całą pewnością stanie się wręcz odwrotnie. Spowoduje to rzecz jasna wyziębienie organizmu, a w efekcie tego dojdzie do obniżenia jego odporności. W przypadku części ciała, które w największej mierze będą wystawione na działanie niskiej temperatury może dojść do nadmiernego rozmnażania się drobnoustrojów, co doprowadzi do infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Mowa jest wtedy o tzw. przewianym uchu. Jakie są objawy tej przypadłości, a co najważniejsze, jak się ją leczy?
Jak się okazuje, przewiane ucho objawiać się może tak samo, jak zwykle przeziębienie. W obu przypadkach dziecko będzie czuło się osłabione, a także może pojawić się u niego stan podgorączkowy, a nawet gorączka. Z reguły nie jest ona jednak zbyt wysoka, czyli nie zagraża bezpośrednio życiu dziecka. Oprócz tych objawów przewiane ucho to także kaszel oraz katar, ból zatok i zębów. Oczywiście temu wszystkiemu towarzyszy silny ból samego ucha, co dzieci zgłaszają najczęściej. Ból jest z reguły nagły, dość silny, a także ma charakter kłujący. Często dzieci dodają, że czują rozpieranie wewnątrz ucha, a także zgłaszają, że jest ono zatkane. Może się również zdarzyć i tak, że dziecko będzie słyszało szum w uchu. Oczywiście dojdzie także do osłabienia słuchu.
Jak więc widać, objawy takiej przypadłości są naprawdę bardzo nieprzyjemne. Warto więc dowiedzieć się teraz, jak można dziecku pomóc pozbyć się tej choroby. Jakie środki można zastosować? Jak się okazuje, istnieje kilka ciekawych domowych metod, które mogą bardzo skutecznie pomóc w takiej sytuacji. Podstawą jest to, aby ciało dziecka odpowiednio ogrzać. Szczególnie polecana jest gorąca kąpiel, jednak z zastrzeżeniem, aby woda nie dostała się do ucha. Często polecane jest także stosowanie specjalnych okładów, które należy umieszczać w okolicy ucha. Jeśli w ciągu 2-3 dni objawy nie miną, konieczne będzie udanie się do lekarza, który zapewne przepisze antybiotyk.
Zapalenie ucha
Przewianie ucha jest dość powszechną przyczyną bólu, którą można stosunkowo łatwo usunąć nawet domowymi sposobami. Wiedzieć jednak trzeba, że nie jest to jedyna możliwa przyczyna. Inną dość często występującą jest stan zapalny. Czym może on być spowodowany i jak należy w takiej sytuacji się zachować?
Jak się okazuje, zapalenia ucha jest znacznie poważniejszą przypadłością niż przewianie, lecz co ciekawe z powodu anatomii zapadają na nią przeważnie dzieci. Wiedzieć jednak trzeba, że należy w tym wypadku wyróżnić zapalenie ucha wewnętrznego, zewnętrznego i środkowego. Co warto o tym wszystkim wiedzieć?
W przypadku dzieci najczęściej ma się do czynienia z zapaleniem ucha środkowego, co charakteryzuje się silnym bólem, a także niedosłuchem. Często pojawia się także wysoka gorączka, niepokój, uczucie rozpierania wewnątrz ucha czy też silne osłabienie. Co bardzo ważne, typowym objawem dla takiego stanu zapalnego są dolegliwości żołądkowe. Powszechnie u dzieci pojawiać się może biegunka czy też wymioty. Na koniec wiedzieć trzeba, że taki stan zapalny może powodować wydzielanie się z uszu ropy.
Czy stan zapalny ucha można leczyć samodzielnie tak jak przewianie? Jest to absolutnie zakazane, ponieważ jest to przypadłość o wiele poważniejsza, która niepoprawnie leczona może nawet uszkodzić słuch. Z tego też powodu czym prędzej należy udać się z dzieckiem do lekarza, który od razu zastosuje antybiotyki. Jeśli choroba jest na początkowym etapie, lekarz może zalecić stosowanie specjalnych sączków z roztworem kwasu octowego.
Ucho pływaka — co warto wiedzieć?
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze należy o tym, że częstą przyczyną pojawiania się bólu ucha u dziecka jest tzw. ucho pływaka. Kiedy mowa jest o takiej przypadłości i co powinno się o niej wiedzieć?
W sytuacji, gdy ucho przez długi czas narażone jest na działanie wilgoci, powstają w nim szczególnie dobre warunki do rozworu infekcji bakteryjnych, wirusowych, a nawet grzybiczych. Powstawać w ten sposób może stan zapalany, który nazywany jest uchem pływaka.
Czym charakteryzuje się taka przypadłość? Oprócz bólu, który jest najważniejszym objawem, choroba ta może wywoływać także świąd, silne zaczerwienienie przewodu słuchowego, a także dyskomfort i ból ucha przy próbie jego dotknięcia.
Są to najbardziej typowe objawy, choć niejedyne. Oprócz nich dzieci często uskarżają się także na bóle głowy, pogorszenie słuchu czy też złe samopoczucie i gorączkę. Często dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych.
Ucho pływaka jest dość niebezpieczną przypadłością, ponieważ wiąże się z wieloma powikłaniami. Z tego też powodu należy pamiętać o tym, aby czym prędzej udać się do lekarza po zaobserwowaniu objawów. Proces leczenia dziecka polegać będzie na podawaniu do przewodu słuchowego specjalnych kropli, których substancją czynną będzie glicerol. Posiada on silne działanie znieczulające, a także przeciwbólowe. Jego ogromną zaletą jest zmiękczanie woskowiny, dzięki czemu łatwiej ją usunąć.
Popularne substancje czynne wykorzystywane przy leczeniu bolącego ucha
Jakie są najczęściej wykorzystywane substancje czynne, które lekarze wykorzystują do leczenia zapalenia uszu? Jak się okazuje, ich liczba jest naprawdę bardzo duża i możliwe jest stosowanie wielu zróżnicowanych środków. Co zatem najpewniej zostanie wprowadzone do leczenia?
Nie da się ukryć, że jedną z lepszych substancji jest wspomniany już wcześniej glicerol. Nie tylko pozwala na udrożnienie ucha z zalegającej woskowiny, lecz również powierzchniowo znieczula je od wewnątrz, a także pozwala osuszyć przewód słuchowy. To jednak niejedyna często wykorzystywana substancja, ponieważ oprócz niej lekarze chętnie sięgają także po salicylan choliny, który powszechnie występuje w wielu kroplach do uszu. Ma on działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Na sam koniec warto się jeszcze zainteresować jedną dość nietypową, lecz jak się okazuje niezwykle skuteczną substancją, czyli olejkami eterycznymi. Są one bardzo często głównym składnikiem sprayów do uszu. Producenci tych preparatów chwalą się w reklamach czy też na ulotkach, że olejki eteryczne mają silne działanie przeciwbólowe. Nie do końca jest to prawda, ponieważ nie mają one bezpośredniego wpływu na odczuwanie bólu. Dzięki nim może natomiast dojść do zniwelowania w przewodzie słuchowym szkodliwych drobnoustrojów, co skutkować będzie zmniejszeniem bólu. Olejki eteryczne mają bardzo delikatne działanie, więc mogą one być stosowane profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu infekcji.