Rany, otarcia, skaleczenia i blizny u przedszkolaka
Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo aktywne i mogą łatwo nabawić się drobnych urazów. Blizny, rany, otarcia czy skaleczenia to powszechność u przedszkolaków. Jeżeli pojawiają się jakieś urazy, rodzic powinien pamiętać o opatrzeniu malucha. Bardzo ważne jest odkażenie rany i zabezpieczenie jej plastrem. Warto dowiedzieć się, jakie produkty medyczne najlepiej się do tego nadają.
Odkażanie oktenidyną – dlaczego jest tak skuteczne?
Lekarze w celu zapobiegania infekcjom związanym z ranami zalecają stosowanie oktenidyny. To świetna substancja przeznaczona do odkażania ran. Działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ta substancja antyseptyczna może być stosowana do odkażania ran, otarć i skaleczeń. Przed użyciem oktenidyny zalecane jest dokładne oczyszczenie rany wodą i mydłem. Potem tę substancję trzeba nanieść na ranę. Okazuje się, że oktenidyna czesto wykorzystywana jest do odkażania narzędzi chirurgicznych czy innych powierzchni medycznych. Bardzo istotne jest, żeby przed zastosowaniem tej substancji zapoznać się z informacjami umieszczonymi na ulotce produktu. Warto też skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oktenidyna może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Dlatego, jeżeli dziecko cierpi na alergię, stosowanie tej substancji trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem.
Plastry na rany i drobne skaleczenia
Plastry to doskonałe rozwiązanie na zaopatrywanie drobnych ran u maluchów. Przedszkolaki to bardzo aktywne dzieci. Przez to są narażone na drobne urazy, takie jak otarcia czy skaleczenia. Plastry są bardzo pomocne w takim przypadku. Świetnie chronią rany przed zanieczyszczeniem i przyspieszają proces gojenia. Każdy rodzic powinien mieć w apteczce plastry opatrunkowe. Pociecha często podczas zabaw na dworze czy w domu może się czymś skaleczyć, a opatrzenie rany to priorytet. Świetne do tego zadania są właśnie plastry, dzięki którym maluch poczuje ulgę. Przed ich nałożeniem trzeba jednak zawsze oczyścić ranę wodą i mydłem, a kolejno osuszyć ją. Następnie plaster powinien zostać nałożony na suchą i czystą skórę, upewniając się, iż prawidłowo przylega on do skóry. Taki produkt medyczny często ma kolorowy wzór. Nierzadko na plastrach widnieją postacie z kreskówek, co pomaga dzieciom w zaakceptowaniu ich stosowania i ułatwieniu ich założenia. Jeżeli mowa natomiast o głębszych ranach, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą w celu uzyskania bardziej zaawansowanej opieki medycznej. Rodzice powinni też upewnić się, czy plaster nie jest za mały bądź za duży na konkretną ranę, gdyż może to prowadzić do jego nieodpowiedniego przylegania bądź zbyt silnego ucisku, co w niektórych przypadkach może spowodować dodatkowe urazy. Taki opatrunek medyczny powinien być też zmieniany regularnie, najlepiej co parę dni. Plaster trzeba też wymienić na nowy, kiedy zaczyna odpadać bądź jest przemoczony. Bardzo dobrą praktyką jest zachęcanie pociech do zgłaszania każdej rany na ciele, nawet wtedy, kiedy jest ona niewielka. Dzięki temu można szybko reagować i zaopatrzyć ranę, żeby uniknąć powikłań i zapobiec zakażeniu.
Argotiab – sprawdzony preparat farmaceutyczny
Argotiab to preparat farmaceutyczny, który zawiera chlorowodorek argininy. Stosowany jest on w leczeniu ran, oparzeń czy owrzodzeń. Argotiab wykazuje działanie przyspieszające proces gojenia. Co więcej, ten preparat farmaceutyczny ma też działanie przeciwbakteryjne, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zakażeń w miejscu ran. Zdecydowanie warto mieć taki preparat w domu, zwłaszcza w przypadku posiadania małych dzieci. Maluchy narażone są na różnego rodzaju skaleczenia czy otarcia, dlatego trzeba mieć w domu środek odkażający, który dodatkowo przyspiesza gojenie. Preparat Argotiab dostępny jest w postaci żelu do stosowania miejscowego, który trzeba aplikować na czystą i suchą skórę wokół rany, oparzenia czy owrzodzenia. Należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. Istotne jest też regularne zmienianie opatrunków na ranie. Warto zaznaczyć, że Argotiab może być stosowany u pacjentów w różnym wieku, w tym u dzieci oraz u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przed przyjęciem tego preparatu warto jednak skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli ma być on wykorzystywany przez osoby cierpiący na choroby układu krążenia, nerek czy wątroby. Co istotne, Argotiab może być stosowany w połączeniu z innymi metodami leczenia ran, takimi jak opatrunki, leki przeciwbakteryjne czy chirurgiczne zaopatrzenie rany. Bardzo istotne jest też to, żeby pamiętać o właściwym przechowywaniu tego preparatu farmaceutycznego. Powinien być on przechowywany w temperaturze między 2 a 8 st. Celsjusza, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Trzeba też unikać zamrażania preparatu, gdyż może to wpłynąć na jego skuteczność. W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek niepożądane działania po zastosowaniu leku Argotiab, takie jak pieczenie, obrzęk czy swędzenie, trzeba niezwłocznie przerwać jego przyjmowanie i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania dalszych wskazówek. Niekiedy może być konieczne wdrożenie innych metod leczenia lub zmiana dawki preparatu.
Akutol Spray do usuwania plastrów – czym jest?
Akutol Spray do usuwania plastrów to idealne rozwiązanie na ten nieprzyjemny problem! Wystarczy spryskać plaster Akutolem, odczekać 10-15 sekund i zdjąć plaster. Bez ciągnięcia skóry, bez bólu, bez podrażnień. Rana jest czysta, nie trzeba jej przemywać, by nakleić kolejny plaster.
Dlaczego warto stosować Akutol Spray do usuwania plastrów?
+ jest bezpieczny i przyjazny dla skóry
+ odparowuje w całości
+ nie wpływa na proces gojenia rany i nie jest wchłaniany przez ranę
+ działa delikatnie także na wrażliwą i bardzo suchą, popękaną lub naruszoną skórę
+ leczone miejsce pozostaje czyste i przygotowane do przyklejenia nowego plastra
Blizny u przedszkolaków
Blizny u przedszkolaków to częste zjawisko. Dzieci w tym wieku są aktywne i narażone na różnego typu urazy, które pozostawiają na skórze trwałe ślady w postaci właśnie blizn. To zjawisko jest powszechne u dzieci w wieku przedszkolnym. Blizny najczęściej nie są jednak problemem medycznym i nie wymagają leczenia. Mogą jednak wpływać na samoocenę dziecka i powodować niepokój u rodziców. Okazuje się, że obecnie istnieją różne metody leczenia blizn, które mogą być skuteczne u przedszkolaków. Jednym z najbezpieczniejszych i najprostszych sposobów na zmniejszenie ich widoczności jest zastosowanie preparatów zawierających witaminę E, silikon lub alantoinę. Te składniki pomagają w regeneracji skóry, a także zmniejszają widoczność blizn. Istnieją też inne metody leczenia blizn. Mowa tutaj o terapii laserowej, dermabrazji, krioterapii czy terapii ultradźwiękowej. Warto jednak wiedzieć, że te metody najczęściej stosowane są dorosłych pacjentów i nie są zalecane dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zdecydowanie najlepszą metodą zapobiegania powstawaniu blizn jest profilaktyka. Rodzice powinni uczyć dziecka bezpiecznego zachowania. Bardzo ważne jest zapewnienie pociechom odpowiedniego wyposażenia ochronnego. Mowa tutaj o kaskach rowerowych czy ochraniaczach.