Niedobór witamin u dziecka
Coraz więcej dzieci w ostatnim czasie cierpi na duże niedobory witamin. Nie powinniśmy zapominać o tym, że to właśnie my jako rodzice oraz opiekunowie musimy zapewnić naszym podopiecznym odpowiednią porcję ważnych składników do prawidłowego rozwoju. Wśród nich istotne są oczywiście wspomniane witaminy oraz minerały, które są niezbędne na każdym etapie. Zatem jaka dieta powinna być właściwa dla naszych dzieci? Czym się kierować w tym przypadku?
Odpowiedni poziom witamin oraz minerałów bardzo ważny
Nie powinniśmy zapominać o tym, że nasze dzieci bardzo szybko rosną i tym samym istotne jest, aby na każdym etapie rozwoju dostarczać im odpowiednich minerałów oraz witamin. Tylko dzięki temu wszelkie procesy zachodzące w organizmach młodych osób mogą być przeprowadzone w pełnym wymiarze, ponieważ jeżeli brak jakiejś witaminy, dziecko może na przykład wolniej rosnąć. Tym samym proces wzrostu może być w tym przypadku znacznie zahamowany, na co nie możemy pozwolić. Oczywiście odpowiednia dieta na pewno w dużej mierze może przyczynić się do tego, aby nasze dziecko dobrze się rozwijało. Jednak bardzo wielu rodziców często nieświadomie nie potrafi dostarczyć do młodych organizmów odpowiedniej dawki witamin, zazwyczaj może to być bardzo utrudnione, ponieważ młode osoby nie lubią warzyw i owoców. To właśnie w nich najczęściej znajdziemy dużą dawkę witamin i minerałów, tak potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania młodego organizmu.
Warto pamiętać o tym, że niedobór wielu witamin może być sygnalizowany przez organizm dzieci na bardzo różne sposoby. Jest to oczywiście uzależnione od tego, jakich konkretnie witamin brakuje naszym dzieciom. Nie powinniśmy zapominać o tym, że w tym przypadku warto obserwować naszych najmłodszych i jeżeli zauważymy coś niepokojącego, powinniśmy od razu udać się z tym do lekarza. Zatem jakie są najbardziej popularne objawy niedoboru witamin u dzieci oraz co możemy zrobić, aby je wyeliminować?
Witaminy pełnią bardzo ważną rolę w młodym organizmie
Niewielu rodziców ma pojęcie, czym jest awitaminoza. Nie powinniśmy zapominać o tym, że jest to bardzo poważne schorzenie, które polega na wysokim niedoborze witamin w organizmie. W przypadku młodych osób może mieć to bardzo poważne konsekwencje, ponieważ w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym zmagające się z takim schorzeniem mogą się rozwijać nieprawidłowo. Zatem jak rozpoznać niedobór poszczególnych witamin u dzieci?
Bardzo ważną rolę w organizmie młodego człowieka pełni między innymi witamina A. Jeżeli dziecko nie ma odpowiedniego poziomu właśnie tej witaminy, coraz częściej występuje u niego między innymi wysypka skórna, jak również suchość oczu, czy też problemy z tym narządem. Z kolei jeżeli nasze dzieci borykają się z osłabieniem zmysłów czy też drżeniem rąk, bardzo ważna jest suplementacja witaminą B1. Rany na języku lub też w ustach mogą się pojawiać z powodu niedoboru witaminy B2, a także bezpośrednią tego przyczyną może być sucha skóra wokół ust i często popękana. Jeżeli nie mamy odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie, możemy także cierpieć na łuszczenie się bocznej części nosa.
Coraz więcej młodych osób boryka się także z ranami na języku i jego bólem, co może być z kolei spowodowane niedoborem witaminy B3. Bardzo istotną rolę w młodym organizmie pełni także witamina B6, która odpowiada między innymi za zmiany zapalne błony śluzowej, jak również skóry, a także depresję i obniżenie nastroju u dzieci. Tym samym jeżeli nasze dzieci mają pierwsze objawy przypominające depresję, warto zacząć suplementować właśnie tą witaminę. Z kolei witamina B7 także jest bardzo istotna na każdym etapie rozwoju, ponieważ jej niedobór może powodować między innymi wypadanie włosów. Coraz częściej wielu rodziców ma duży problem również w przypadku, gdy dziecko bardzo chudnie. Może to być spowodowane oczywiście nieodpowiednią dietą, ale za taką postać rzeczy może być odpowiedzialny również niedobór witaminy B12. Jest to jeden z najczęściej występujących niedoborów u małych dzieci.
Częste infekcje spowodowane osłabionym układem odpornościowym modą być przyczyną niedoboru witaminy E w organizmie. Jednak te same objawy mogą świadczyć o osłabieniu organizmu spowodowanym przez brak witaminy C w diecie. Warto także pamiętać o tym, że problem, z którym zmaga się większość opiekunów to także nadpobudliwość u dzieci. Może ona być wynikiem w dużej mierze niedoboru magnezu, czy też cynku. Z kolei blady język oraz wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem żelaza w diecie.
Niedobór witaminy D również latem
Bardzo wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że choć suplementujemy systematycznie witaminę D naszym dzieciom, mogą one mieć jej niedobór również latem. Jak pokazują najnowsze badania naukowe, żyjemy w takim klimacie, iż suplementacja witaminą D jest konieczna praktycznie przez cały rok. Nie powinniśmy zapominać o tym, że wspomnianą witaminę możemy pozyskać w największych ilościach ze słońca i to właśnie dzięki temu najbardziej może zostać wchłonięta do naszego organizmu.
Obecny tryb życia często zmusza nas do przyjmowania systematycznie witaminy D doustnie, ponieważ swój wolny czas spędzamy raczej w domu. W szczególności przez pół roku, kiedy to trwa zima oraz jesień, dni są pochmurne i deszczowe, więc nie chce nam się wychodzić z domu. Ponadto w takich okolicznościach nie ma zbyt wielu promieni słonecznych, przez co suplementacja witaminą D jest wskazana. Zazwyczaj w okresie jesienno- zimowym, suplementów przyjmujemy więcej, a dawka samej witaminy D jest większa. Jest to zrozumiałe, ponieważ tylko dzięki temu możemy się czuć dobrze i tym samym nie cierpieć na niedobory tej witaminy w naszym organizmie. Jednak wielu rodziców popełnia bardzo duży błąd, ponieważ decyduje się na odstawienie tej witaminy u dzieci na okres letni.
Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ w takim przypadku bardzo szybko okazuje się, że dzieci mają nagle niedobór takiej witaminy i tym samym nawet gdy pogoda jest piękna i słoneczna, nie czują się dobrze. Rzeczywiście moglibyśmy odstawić tą witaminę, jednak możemy zrobić to tylko i wyłącznie w przypadku, gdy przykładowo dziecko przebywa na słońcu w godzinach górowania słońca na niebie czyli w czasie, gdy promieniowanie słoneczne jest największe. Najlepiej oczywiście gdy nasz maluch nie przebywa w domu, ponieważ taki kilkugodzinny pobyt na słońcu zapewni mu odpowiednią dawkę witaminy D na cały dzień.
Jednak w rzeczywistości tak się nie dzieje, ponieważ nasze dzieci są w przedszkolu lub też w szkole, tym samym siedząc zamknięte w budynku przez ponad 8 godzin. Doliczając do tego jeszcze dodatkowo jakieś zajęcia pozalekcyjne, czasem nawet latem nie spędzają zbyt wiele wolnych chwil na powietrzu. Tym samym odstawienie suplementacji witaminą D nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić do jej niedoboru, co nie wpłynie pozytywnie na kondycję naszych najmłodszych.
Z tego powodu coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, właśnie latem cierpi na niedobór witaminy D. Niewiele rodziców zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ często sądzą, że w szczególności latem ich pociechom to nie grozi. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że nasze dzieci powinny być w szczególności bardzo długo w ciągu dnia na dworze, żeby poziom witaminy D w ich organizmach był odpowiedni. W przeciwnym razie mogą zmagać się z niedoborem, którego objawy to między innymi złe samopoczucie, a także trudności w opalaniu się, często nawet łamliwe kości., krzywica czy też słabość mięśni. Jest to bardzo istotna witamina dla każdego młodego organizmu, ponieważ to ona odpowiada za prawidłowy wzrost kości. Dlatego w sezonie letnim nie powinniśmy rezygnować z suplementacji tej witaminy u najmłodszych, ponieważ może to skończyć się bardzo źle. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni, jaką dawkę powinno suplementować nasze dziecko, warto skonsultować się z lekarzem. Z pewnością doradzi nam w jaki sposób dobrać odpowiednią dawkę, a także może nam zaproponować sprawdzenie poziomu witaminy D, który możemy określić na podstawie badania krwi.