Woda w diecie dziecka
Najlepszym płynem, nie tylko dla dorosłego, ale również dla dziecka jest woda. Nic nie może jej zastąpić i nic nie może się z nią równać. Prawda jest taka, że nasze dziecko oprócz picia wody nie potrzebuje żadnych innych płynów w postaci soków, herbatek, napojów, ani koktajli. Dlatego już od najmłodszych lat warto wykształcić u dziecka nawyk picia wody, który pozostanie z nim w dorosłym życiu i pozytywnie wpłynie na jego zdrowie.
Jaką wodę podawać dzieciom?
Najbezpieczniej podawać dzieciom wody niskozmineralizowane, niskosiarczanowe oraz niskosodowe. W praktyce kryteria te spełnia zdecydowana większość wód źródlanych, dlatego najlepiej sięgać po nie bez względu na wiek dziecka. Ewentualnie możemy podawać również wodę mineralną nisko mineralizowaną. Wszystkie potrzebne informacje są zawarte na etykiecie produktu.
Jaką konkretnie wodę źródlaną wybrać?
Charakterystyczną cechą wody źródlanej jest jej naturalne pochodzenie oraz proces produkcji. Polega on na butelkowaniu wody, która została wydobyta z zasobów podziemnych. Jej skład jest niezwykle zrównoważony, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby spożywać ją na co dzień w każdym wieku. Jeśli chcemy podawać ją dziecku najbezpieczniej sprawdzić, czy woda źródlana, którą wybraliśmy, posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka w żywieniu dzieci powyżej pierwszego roku życia. Aby zachęcić dziecko do picia, warto wybrać wodę o neutralnym smaku, która posiada wygodny dla dziecka dzióbek, jest poręczna i mała, a jej wzornictwo jest kolorowe i wywołuje u dziecka pozytywne skojarzenia.
Pamiętajmy, że wody butelkowanej nie musimy przegotowywać, możemy spokojnie podawać ją wprost z butelki. Jednak ważne, aby otwarta woda nie stała dłużej niż 48 godzin i nie była narażona na promienie słoneczne. Inaczej sprawa ma się w przypadku wody z kranu. Jeśli mamy pewność, że nasza woda jest bezpieczna, możemy podawać ją do picia nawet trzylatkowi. Jeśli jednak mamy obawy, co do jakości naszych wód w domu, nie mamy świadomości, jaki jest stan rur ani nie wykonaliśmy badań pod tym kątem w sanepidzie, najbezpieczniejszą opcją będzie przegotowanie wody. Jeśli jednak podawaliśmy dziecku taką wodę od samego początku jego życia i nic się nie działo, bez obaw możemy kontynuować tę praktykę.
Temperatura wody
Nie bójmy się regulować temperatury wody już nawet w przypadku 3-latka. Spokojnie, w upalne dni możemy podać schłodzoną wodę. Tym bardziej w przypadku starszego dziecka, spokojnie może ono dorzucać sobie do szklanki z wodą kilka kostek lodu. Zdecydowana większość dzieci nie lubi smaku ciepłej wody i woli wersję schłodzoną. U starszaków możemy również wprowadzić wodę gazowaną jako zamiennik słodkich napojów gazowanych. Dla urozmaicenia do takiej wody można dorzucić świeże owoce i miętę. Nie dopuszczajmy do picia wód smakowych, które z wodą nie mają nic wspólnego. Czytając ich skład, możemy zauważyć, że są po prostu wodą z ogromną ilością cukru i sztucznych aromatów.
Jak zachęcić dziecko do picia wody?
Nawyk picia wody jest niezmiernie ważny i bardzo dobrze, jeśli uda nam się go wykształcić u naszego malucha już w najmłodszych latach. Nie musimy podawać dziecku żadnych innych płynów oprócz wody. Dlatego, jeśli nasze dziecko chętnie ją pije, starajmy się jak najdłużej przy tym pozostać i nie wprowadzać zbyt wiele innych płynów. W przypadku starszego dziecka będzie trudno spowodować, aby piło jedynie wodę. Wtedy możemy wprowadzić różne płyny, jednak dalej mając kontrolę nad tym, czy są one dla dziecka odpowiednie. Pamiętajmy również, aby nie zmuszać dziecka do picia wody, jeśli wyraźnie nie chce. Możemy je zachęcić, jednak stosowanie przymusu sprawi jedynie, że będzie ono negatywnie nastawione. Lepiej, jeśli dziecko wypije mocno rozcieńczony sok niż nic i w efekcie nie będzie prawidłowo nawodnione.
Jakie inne płyny warto wprowadzić?
Przy wprowadzaniu innych płynów do diety dziecka, warto kierować się następującymi zasadami:
– wybieraj napoje mało kaloryczne – dotyczy to przede wszystkim koktajli i soków, nie ważne, czy chodzi o kupione w sklepie, czy zrobione samodzielnie,
– wybieraj płyny, które nie są słodkie – sok rozcieńczaj z wodą, herbatę zaparzaj z suszu owocowego, kompot gotuj bez cukru itd.,
– koktajle i soki staraj się podawać do posiłku – na przykład szklanka soku do śniadania,
– koktajle twórz na bazie warzyw, nie owoców – niech owoce będą jedynie dodatkiem,
– proponuj wodę przy każdej możliwej okazji – to ważne, aby dziecko miało wybór, dzięki temu stopniowo zacznie się ono do wody przekonywać.
Ile wody powinno wypijać dziecko?
Dziecko po 3. roku życia z reguły samo wie, ile płynów dziennie potrzebuje wypijać i jasno komunikuje, kiedy chce mu się pić. Warto jednak obserwować dziecko i wdrożyć większą podaż płynów w momencie, kiedy na przykład przechodzi ono infekcję lub ma problem z zaparciami. Warto wtedy zwiększyć ilość płynów nawet kosztem jakości, jednak o ile to możliwe starajmy się podawać wodę. Najlepsza będzie woda źródlana rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. Wybierajmy jedynie sprawdzone produkty, dzięki temu będziemy mieli pewność, że podajemy dziecku to, co dla niego najlepsze. Jeśli jednak pragniemy oszacować, ile płynów powinno wypijać nasz maluch, możemy przyjąć wzór, który mówi nam, że dziecko ważące ponad 10 kg powinno wypijać litr wody plus 50 ml na każdy kilogram masy ciała ponad 10 kg. Jednak pamiętajmy, że jest to jedynie szacunkowa ilość i powinniśmy dostosować ją do naszego dziecka oraz innych czynników, takich jak jego aktywność, wilgotność powietrza oraz spożywane pokarmy. Pamiętajmy również, że ponad 30% zapotrzebowania na wodę naszego dziecka pochodzi z posiłków, które spożywa. Im bardziej płynna jest jego dieta, na przykład w postaci zup, jogurtów, mleka, tym więcej płynów dostarcza sobie właśnie z pożywienia. Jest to również dobry sposób na nawodnienie maluchów, które niechętnie spożywają płyny. Świetnym sposobem na nawodnienie są chociażby domowe lody owocowe.