Zimowa wszawica u dziecka
Dziecko może zarazić się wszawicą dosłownie wszędzie, ale najczęściej pasożyty przynoszone są z przedszkola lub szkoły. Wystarczy kontakt z włosami osoby chorej, aby doszło do zakażenia. Zetknięcie się głowami, używanie tych samych nakryć głowy czy ręczników – wszy tylko czekają na okazję, aby się rozprzestrzenić. W dużych skupiskach ludzkich i zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej nietrudno o przyniesienie do domu tych małych pasożytów. Nawet jeśli dziecko dba o higienę osobistą, to niestety nie uchroni go to od zakażenia wszawicą. Jesień i zima to wzmożony okres zachorowań, co potwierdzają znikające z apteki preparaty przeciw wszom.
Czym jest i jak się objawia wszawica?
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, która objawia się przede wszystkim uporczywym świądem owłosionej skóry głowy. Wynika to z inwazji wszy, które wgryzają się w skórę w celu wyssania krwi. To właśnie ona jest ich pożywką. Wszawica głowowa dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież. Do zakażenia dochodzi najczęściej w zatłoczonych miejscach, czyli w dużych zbiorowiskach ludzi. Wystarczy, że pośle się dziecko do szkoły, na kolonię lub obóz letni, a może wrócić z nieproszonymi gośćmi, czyli z wszami. To z kolei jest już prostą drogą do tego, aby pozostali członkowie rodziny również się zarazili. Wystarczy, że będą używać tych samych przedmiotów lub mieć ze sobą bliski kontakt, a wszy po prostu przeskoczą na kolejnego żywiciela. Wystarczy nawet, że dzieci wymienią się zabawkami, a dojdzie do zakażenia. Wszy w momencie ukąszenia wpuszczają do skóry toksyny, które odpowiadają za nasilone uczucie świądu. Na owłosionej skórze głowy pojawiają się ślady zaschniętej krwi.
Kolejnym objawem będzie zaczerwieniona skóra głowy na linii włosów, karku i za uszami. Jako że swędzenie jest bardzo uporczywe, dziecko zaczyna mocno się drapać, przez co powstają drobne rany. To stwarza kolejny problem, bo przerwana ciągłość naskórka stanowi wspaniałe siedlisko dla bakterii i grzybów. Bardzo ważne jest wobec tego jak najszybsze pozbycie się wszy, na szczęście obecnie można liczyć na szereg domowych sposobów i aptecznych preparatów. Nie należy zwlekać z ich zastosowaniem, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu skóry głowy i wystąpienia dodatkowych problemów. Trzeba pamiętać o tym, że niemożliwe jest pozbycie się wszy zwykłymi środkami higienicznymi. Pasożyty są sprytne i przytwierdzają bardzo mocno gnidy do włosów za pomocą swojej wydzieliny. W celu usunięcia jajeczek z włosów i wszystkich dorosłych osobników konieczne jest zastosowanie środków większego kalibru.
Jak pozbyć się wszawicy?
Do walki z wszawicą stosuje się szereg środków farmakologicznych mających w składzie różne substancje aktywne. Popularna permetryna poraża układ nerwowy pasożytów, przez co przestają być one zdolne do poruszania się. Preparaty z tym związkiem wystarczy trzymać na włosach przez dziesięć minut, a następnie trzeba dokładnie wszystko spłukać. Bardzo ważne jest to, aby kuracja została powtórzona, powinno to nastąpić po siedmiu dniach. Najpopularniejsze są szampony z permetryną.
Podobne działanie do permetryny mają pyretryny, które również upośledzają układ nerwowy pasożytów. Zawierające je środki trzeba trzymać na owłosionej skórze głowy przez dłuższy czas, do nawet pół godziny, po czym spłukuje się je dokładnie wodą. Jeśli we włosach nadal będą dostrzegalne wszy i objawy nie ustąpią, to zabieg należy powtórzyć, można to zrobić już po upływie doby, maksymalnie po dwóch dniach. Bardzo ważną kwestią jest to, aby przed użyciem środków mających w składzie pyretryny wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do stosowania. Nie należy po nie sięgać w przypadku uczulenia na chryzantemy, bo może wystąpić reakcja alergiczna o różnym nasileniu. Ponadto preparaty z pyretrynami nie mogą być stosowane u małych dzieci.
Na czym polega leczenie wszawicy?
Obecne jedną z najskuteczniejszych metod walki z wszami jest stosowanie preparatów zawierających w składzie malation. Używa się go u osób po szóstym roku życia. Nie tylko paraliżuje on pasożyty, ale również je zabija i to łącznie z jajami. Jako że jest to lek o bardzo silnym działaniu, należy zachować szczególną ostrożność przy jego stosowaniu. Istotne będzie to, aby nie dopuścić do przedostania się preparatu do oczu. Jeśli jednak już do tego dojdzie, to niezwłocznie trzeba wypłukać środek z oczu dużą ilością wody. Kolejną kwestią jest łatwopalność melationu, dlatego należy trzymać go z dala od źródeł pożaru. Minusem preparatów zawierających tę substancję czynną jest możliwość wystąpienia skutków ubocznych w postaci wysuszenia skóry głowy i przesuszenia włosów. Należy jednak od razu podkreślić, że tego typu symptomy nie są trwałe i znikają samoczynnie w krótkim czasie.
Skuteczne sposoby walki z wszawicą
Bardzo popularne w walce z wszami są preparaty zawierające dimetikon i cyklometikon. W ich przypadku można mówić o wysokiej skuteczności i jednoczenie nietoksyczności. Mogą być stosowane nawet w przypadku małych dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Ich działanie polega na zaprzestaniu procesów życiowych pasożytów, które zostają pokryte specjalną substancją. Wszy zaczynają się dusić, natomiast gnidy ulegają wysuszeniu. Ogromną zaletą cyklometikonu jest to, że rozpuszcza substancję wydzielaną przez wszy podczas przytwierdzania do włosów swoich jaj. Można wobec tego liczyć na to, że odkleją się one samoczynnie, wystarczy potem umyć głowę zwykłym szamponem, a wszystkie pasożyty wraz z jajami zostaną wypłukane z włosów. Nie będzie trzeba ich dodatkowo wyczesywać. Na korzyść preparatów zawierających dimetikon i cyklometikon przemawia to, że pasożyty nie uodparniają się na ich działanie, jak ma to miejsce w przypadku wielu dostępnych leków. Są to substancje czynne bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując środki wzbogacone nie tylko o dimetikon, ale też o penetrol i izopropanol. Te dodatkowe składniki potęgują swoje wzajemne działanie, co przekłada się oczywiście na jeszcze większą skuteczność działania.
Co pomoże na wszy?
W aptekach dostępne są też specjalne balsamy, które zaleca się stosować w przypadku wszawicy. Zawierają one alkohol benzylowy i mogą być stosowane przez dzieci powyżej szóstego roku życia. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie są one na tyle skuteczne, aby pozbyć się jaj pasożytów. Zabijają one tylko wszy i trzeba powtórzyć kurację. Skutkiem ubocznym stosowania tego typu balsamów jest podrażnienie skóry, chociaż nie występuje ono u każdego. Kolejną opcją do wyboru są szampony mające w składzie lindan, ale sięga się po nie w ostateczności, gdy inne preparaty okażą się nieskuteczne. Bardzo ważne jest to, aby stosować się ściśle do zaleceń producenta, postępować zgodnie z instrukcją, bo w przypadku niewłaściwego użycia trzeba liczyć się z toksycznością tego preparatu. Przed rozpoczęciem kuracji jakimkolwiek lekiem na wszawicę trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić prawidłową aplikację, czas leczenia, konieczność powtórzenia kuracji.