Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas wyboru przedszkola dla dziecka?
Początek edukacji przedszkolnej to ogromne przeżycie nie tylko dla każdego dziecka, ale również każdego rodzica. Większość z rodziców zgadza się jednak, że wysłanie dziecka do przedszkola to dobre posunięcie. Tylko jak wybrać tę odpowiednią, najlepszą i wymarzoną placówkę, w której nasza pociecha szybko się odnajdzie? Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Zalety edukacji przedszkolnej
Niezależnie od tego, czy planujemy wysłać dziecko do placówki publicznej, czy też nie, sam fakt uczestnictwa w edukacji przedszkolnej daje mnóstwo zalet. Pierwszą i najważniejszą z całą pewnością jest socjalizacja z grupą swoich rówieśników – pierwsze przedszkole to okazja do nawiązywania pierwszych poważniejszych relacji koleżeńskich, nauki współpracy, odpowiednich postaw społecznych oraz relacji. Dodatkowo takie środowisko zapewnia warunki, w których brak monotonii, czy nudy. Przedszkole inspiruje i stawia przed naszymi pociechami nowe wyzwania i zadania.
Dobre początki edukacyjne
Oczywiście dobra placówka powinna również zapewniać dostęp do różnorodnej i szerokiej wiedzy, przekazywanej w optymalny dla dziecka sposób. To punkt, którego rodzice czy dziadkowie rzeczywiście nie są zazwyczaj w stanie spełnić w warunkach edukacji domowej. Dlatego kolejnym punktem, na jaki zazwyczaj zwracają uwagę przy wyborze placówki, są kompetencje kadry – i mowa tutaj nie tyle nawet o samym wykształceniu, co podejściu do dziecka, przekazywania informacji czy łatwości w nawiązywaniu z nim kontaktu.
Przedszkola prywatne, czy publiczne?
Do przedszkola publicznego dostać się nie jest łatwo – to wie każdy rodzic, który kiedykolwiek rozważał taką opcję. W takiej sytuacji obowiązuje również wyraźny podział na rejony, do których przynależy dane przedszkole. Bardzo różni się również wygląd grup – w przedszkolach publicznych często grupy są większe, z mniejszą ilością opiekunów, a program jest nieco mniej dopracowany, niż w placówce prywatnej, która w naturalny sposób musi konkurować na rynku z innymi placówkami. Najistotniejszym elementem jest tutaj na pewno składnik ekonomiczny – przedszkola publiczne są o wiele tańsze, stąd też ciężko się do nich dostać.
Przedszkola prywatne – koszt, a oferta
Oczywiście – przedszkole prywatne wiąże się z lepszym dopasowaniem profilowym i lokalizacyjnym, ale również z o wiele wyższym kosztem. Placówki prywatne pobierają czesne o wiele wyższe niż placówki publiczne. Są również dla siebie nawzajem większą konkurencją – stąd jednak wynika dla rodzica plus w postaci zróżnicowanej, jakościowej oferty, która ma wyróżnić się na rynku i przyciągnąć uwagę.
Ostateczny rozrachunek zależy od okoliczności
Oczywiście – wybór pomiędzy przedszkolem prywatnym a publicznym zależy w takiej sytuacji głównie od priorytetów rodzica i oczekiwaniu co do otoczenia, w którym będzie przebywać jego dziecko. Często również – od dostępności przedszkola (w mniejszych miastach często placówki prywatne okazują się jedynym dostępnym wyborem). Nie ma tutaj klarownej odpowiedzi na to, jaki rodzaj przedszkola będzie trafniejszy. Przy wyborze warto zatem zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania finansowe, lokalizacyjne i programowe, i dopiero pod tę listę sprawdzić, które dokładnie placówki odpowiadają naszym priorytetom.
Zajęcia dodatkowe w przedszkolach
Obecnie często bardzo ważnym kryterium przy wyborze placówki jest jej oferta wykraczająca poza standardową podstawę programową. Zajęcia dodatkowe to obecnie w przedszkolach ciekawy element. Placówki mają dzięki nim szansę wyróżnić się na rynku, urozmaicić swój oryginalny program lub myśl pedagogiczną, a rodzice dostosować wybór takich zajęć do predyspozycji i zainteresowań dziecka. Jakie są zatem wybierane najczęściej? Nie bez powodu mówi się, że dzieci “muszą się wyszaleć”. Najpopularniejszymi wyborami w tym zakresie są zajęcia z rytmiki, tańca, sporty grupowe lub basen. Coraz większym zainteresowaniem (zarówno rodziców, jak i maluchów) cieszą się również zajęcia ze sztuk walki – np. karate, lub taekwondo, a także artystyczne.
Liczebność grup
Aspektem, który warto wziąć pod uwagę wybierając idealne przedszkole, jest jego wielkość i liczebność grup. Jeśli zależy nam na bardziej kameralnej atmosferze – lepszym wyborem będzie mniejsza placówka z małymi grupami, niż sieć przedszkoli. Zazwyczaj grupy w placówkach prywatnych nie będą przekraczać 15 dzieci. Zwróćmy też uwagę na opinie o nauczycielach danej grupy oraz ich liczebność i kwalifikacje (szczególnie jeśli chodzi o zajęcia specjalistyczne). Przy okazji warto również poczytać lub popytać innych rodziców o zasady związane z bezpieczeństwem, które obowiązują w danym miejscu.
Dodatkowy personel w przedszkolu
Wybierając placówkę, warto również zwrócić uwagę nie tylko na kompetencje kadry wychowawców, ale również dodatkowego personelu dostępnego na miejscu – np. logopedy czy psychologa. Ich obecność sama w sobie będzie na pewno dużym atutem, warto jednak przekonać się, jakie mają doświadczenie i w jaki sposób mogą nas wspomóc w procesie dbania o zdrowy rozwój fizyczny oraz psychiczny dziecka.
Kontakt z nauczycielami
Jeśli placówka to umożliwia, warto przed wyborem wziąć udział w dniach otwartych. Takie wydarzenie pozwala nie tylko wczuć się w klimat i przyjrzeć bliżej ofercie danego przedszkola, ale często również poznać osoby, które w nim pracują. Niewykluczone, że już w trakcie dni otwartych uda nam się porozmawiać z dyrektorem czy nauczycielami przedszkola i zobaczyć, jakie robią na nas wrażenie. Pierwsze dobre wrażenie jest bowiem często w stanie znacząco poprawić komfort rodzica, który oddaje swoje dziecko po raz pierwszy do przedszkola!
Języki obce w przedszkolach
Nauka języka obcego to już niemalże obowiązek – wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci jak najszybciej rozpoczęły swoją przygodę z językiem angielskim bądź innym, i zwracają uwagę na to, w jaki sposób jest on wprowadzony w ofertę danej placówki. Oczywiście najciekawszym wyborem w takiej sytuacji będzie przedszkole językowe – szczególnie takie, w którym prowadzona jest metoda “wsiąkania” w język, i niektóre zajęcia są prowadzone całkowicie w języku obcym. Jeśli zależy nam na rozwoju tych kompetencji u dziecka, to na pewno wybór, który warto rozważyć i sprawdzić, czy przedszkole zatrudnia np. native spekerów i w jakim zakresie godzinowym wprowadza naukę języka obcego.
Profil przedszkola
Oczywiście nie tylko języki warunkują obecnie konkretne profile przedszkoli, na jakie mogą się zdecydować rodzice. Prócz tego powstaje coraz więcej placówek sportowych, artystycznych czy np. ekologicznych, które oferują bardzo konkretne podejście do edukacji dziecka. Wybierać możemy również z nurtów pedagogicznych (Montessori, waldorfskie itp), czy nowoczesnych placówek opartych na ciekawym podejściu (np. przedszkola leśne).
Szczegóły “techniczne”
Nie sposób rzecz jasna nie wspomnieć tutaj o tym, że ważnym czynnikiem pod kątem logistycznym będzie lokalizacja i godziny otwarcia placówki. W przypadku tego drugiego, na nieco większą elastyczność możemy liczyć w przypadku placówek prywatnych, które często są otwarte nieco dłużej w ciągu dnia, a czas ich otwarcia i pobytu dziecka reguluje statut. W placówkach publicznych zazwyczaj za każdą kolejną godzinę będziemy musieli dodatkowo dopłacić. Zwróćmy również uwagę na wakacyjne przerwy w funkcjonowaniu placówki – czy są, a jeśli tak, to ile trwają i czy jesteśmy w stanie pogodzić z nimi wtedy naszą pracę bądź plany urlopowe.
Rozkład dnia w placówce i warunki
Innymi kryteriami, jakie trzeba rozważyć zanim podejmiemy decyzję, jest chociażby plan dnia w placówce – ile i jakie zajęcia są prowadzone, ile jest czasu na zabawę i w jakiej formie, jaką część dnia stanowi czas spędzony na powietrzu, czy placówka ma dostęp do ogrodu bądź placu zabaw, jak wyglądają pomieszczenia czy wyposażenie. Jeśli mamy taką możliwość, warto podpytać o metody wychowawcze stosowane w placówce i porównać, czy są one spójne z filozofią, którą sami wyznajemy w kwestii wychowania swojego dziecka. Jeśli te metody nie będą się nakładać – współpraca nie będzie tak udana, jak mogłaby być i może prowadzić do potencjalnych sytuacji konfliktowych.