GRAMY W MATEMATYKĘ, czyli planszówki w służbie nauki liczenia
„Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka.” Hugo Steinhaus
Co zrobić, żeby zachęcić dzieci do poznawania świata poprzez liczby? Jak sprawić, żeby ta jedna z najważniejszych nauk stała się pasją naszych pociech?
Już od samego początku musimy starać się rozbudzić w dziecku ciekawość świata i chęć poznawania go. Najlepiej robić to w taki sposób, by nasi uczniowie nawet nie wiedzieli, że się edukują, by przyswajali wiedzę w przyjemny sposób, ucząc się podczas zabawy. Poskutkuje to tym, że będziemy mieli pod swoim dachem małych odkrywców głodnych wiedzy!
A matematyka otacza nas z każdej strony, stykamy się z nią wszędzie: w sklepie – robiąc zakupy, w kuchni – przygotowując na przykład składniki na ciasto, na wycieczce – planując trasy, mierząc ilości kilometrów.
I tu z pomocą przychodzą nam gry planszowe, których edukacyjne walory są niepodważalne, a dzięki którym miło spędzimy rodzinnie czas, przekazując dzieciom wiedzę i radość ze zgłębiania zasad rządzących światem. I nagle okaże się, że dzięki sprawnemu liczeniu, planowaniu i przewidywaniu wszystko spaja się w logiczną całość.
Dodawanie i odejmowanie:
Moja! to śliczna, kolorowa karcianka, w której ważny jest refleks, spostrzegawczość i umiejętność szybkiego dodawania i odejmowania w zakresie do 9. Już nawet 6-latki będą mogły się tu sprawdzić i rywalizować ze sobą.
Rachunek prawdopodobieństwa:
Tu gier jest również sporo, szczególnie jednak uwagę zwraca gra w kości np. w tysiąca, gdzie musimy oszacować, czy warto rzucać dalej, czy lepiej zadowolić się tym, co mamy.
Dedukcja:
Ta umiejętność przydaje się wbrew pozorom bardzo często. Dzięki dedukcji umiemy przewidzieć wiele rzeczy i łatwiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dedukcja często wymaga matematycznych wyliczeń dlatego warto tu polecić grę Kryptos, w której szacujemy i kojarzymy korelacje liczb. Uczymy się, w bardzo przystępny sposób, rozumowania polegającego na wyprowadzaniu logicznych wniosków.
Umiejętność analizy:
Spostrzegawczość i umiejętność właściwego analizowania wniosków – te wartości ćwiczymy, grając np. w popularne w dawnych czasach statki. Ta gra na zwykłej kartce papieru poprawia koncentrację, pamięć, a przede wszystkim rozwija myślenie przestrzenne.
Logika, planowanie, strategia
Tu z pomocą przychodzą nam wszelkie gry abstrakcyjne typu Sąsiedzi, młynek czy chociażby szachy, w których liczą się umiejętności strategiczne, zdolność wykonania po kolei sekwencji, które dadzą finalnie przewagę i wygraną. Do tej frakcji zaliczają się również wszystkie tak zwane gry euro, w których element losowości jest prawie całkiem wyeliminowany i gracze skupiają się na wypracowaniu odpowiedniej strategii dojścia do zwycięstwa.
Matematyka otacza nas z każdej strony – warto podejść do niej na luzie i pokazać dzieciom różne możliwości jej poznawania. Chyba każda gra niesie za sobą jakąś wartość edukacyjną. Czy jest to nauka liczenia, czy dedukcji, czy chociażby radzenia sobie z rywalizacją — są to zawsze cenne nauki, które przydają się nie tylko podczas lekcji matematyki.