Dzień Dziecka z przedszkolakiem
Kto powiedział, że istnieje górna granica wieku świętowania Dnia Dziecka? Przecież możemy wykorzystać to święto i spędzić z naszą pociechą niezapomniany czas, który również dla nas będzie pełen radości i dobrej zabawy!
Dziecko jest w każdym z nas
Zacznijmy od tego, że Dzień Dziecka to idealna okazja, by na chwilę zastanowić się nad tym, ile z dziecka wciąż ukrywa się w nas. Bo powinno się ukrywać! Kto nie chciałby na chwilę wrócić do beztroskich czasów dzieciństwa, kiedy to największe problemy bardzo szybko przestawały nimi być, a najdrobniejsze rzeczy wzbudzały ogromny entuzjazm? A potem dorośliśmy i nagle okazało się, że te dziecięce sprawy coraz trudniej nam zrozumieć. Są oczywiście tacy, którzy z dumą pielęgnują swoje dziecięce wspomnienia, pasje i odczucia. Ale są również tacy, którym czasem zdarza się zapomnieć, że dzieckiem był każdy i że warto sięgać do tego pamięcią.
Drogie prezenty zamień na emocje
Rodzice często podchodzą do Dnia Dziecka w sposób materialny. Chcąc pokazać dziecku, że o nim pamiętamy, kupujemy drogie prezenty, lalki, autka, nowe gadżety. Dzieci coraz częściej oczekują od nas coraz droższych upominków. Ale czy sami ich do tego nie przyzwyczajamy? O wiele bardziej wartościowym podarunkiem w tym wyjątkowym dniu będzie… czas. Czas poświęcony sobie i dziecku, waszej rozmowie, wspólnym przeżyciom. A sposobów na zaplanowanie takiego czasu jest naprawdę mnóstwo!
Po pierwsze – zrozumienie
Zacząć warto od zrozumienia tego, jak myśli i co czuje dziecko. Dlatego zanim zaplanujesz kolejne atrakcje lub wręczysz dziecku prezent, po prostu z nim porozmawiaj. Powiedz mu, że dzisiaj macie nieograniczoną ilość czasu na rozmowy o jego problemach czy radościach. I uważnie słuchaj!
– Dużo czasu zajęło mi zrozumienie tego, że moja córka ma mi do przekazania rzeczy, które w jej przekonaniu są obecnie całym światem, a ja, gdy o nich słuchałam, przecierałam oczy ze zdumienia – wyznaje Ania, która korzysta z aplikacji LiveKid i chętnie opowiada o swoich doświadczeniach związanych z rodzicielstwem. – Ale kiedyś zapisałam się na jeden z webinarów Akademii LiveKid. Prelegentka mówiła wtedy wiele o tym, że czasem nie słuchamy dzieci, tak jak powinniśmy. Zaczęłam bardziej zwracać na to uwagę.
Słuchać każdy może
– Uświadomiłam sobie, że choć staram się słuchać mojego dziecka, robię to w zupełnie niejakościowy sposób – opowiada dalej Ania. – Czasem córka opowiada mi o tym, jak w przedszkolu pokłóciła się z przyjaciółką o to, kto pierwszy użyje danej kredki, albo o tym, kto zrobił coś lepiej, o tym, że poszła na huśtawkę z inną przyjaciółką. I choć potakuję, myślami jestem gdzieś indziej!
Historii takich, jak ta Ani, jest wiele. Słuchamy naszych dzieci, ale w reakcjach na to, co mówią, bywamy jednak niesprawiedliwi. Uznajemy ich kłopoty za nieistotne, a zapominamy, że kiedyś podobne przesłaniały nam świat i wydawały się być nie do przeżycia. A przecież słuchanie jest darmowe, postawienie się w sytuacji dziecka (szczególnie, że każdy kiedyś nim był) również! Zacznijcie więc świętowanie od długiej rozmowy – i pozwólcie dziecku nadawać jej kierunek.
A gdy już porozmawiacie…
Dzień Dziecka to oczywiście wspaniały dzień na zaplanowanie atrakcji. I choć w miastach nie brakuje ofert skrojonych specjalnie na tę okazję, miejsc typu: parki trampolin czy parki rozrywki, to zaproponuję tutaj nieco bardziej tradycyjne rozwiązania. Oczywiście, jeśli razem z dzieckiem macie ochotę na lunapark czy inne szaleństwa – to śmiało! To wasz dzień. Jednak równie fajnym pomysłem będzie wycieczka, bliższa lub dalsza. Znajdź w okolicy miejsce, które warto pokazać dziecku. Możecie wybrać się samochodem, rowerem lub korzystając z komunikacji miejskiej – przedstaw całość jako waszą wspólną przygodę lub tajną misję. Dzieci uwielbiają tego typu komunikaty. Na wycieczce zróbcie sobie piknik, ładne zdjęcia. Zapomnij o telefonie, jeśli nie służy on do robienia pamiątek z wycieczki!
Kino bambino!
Tradycyjne rozwiązania wcale nie muszą być nudne. Jeśli twoje dziecko lubi oglądać filmy, wybierzcie wspólnie film adekwatny do jego wieku (z naciskiem na “wspólnie” – warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego idziecie akurat na taki, a nie inny i zapytać o jego zdanie). Kino możecie urządzić również w domu – wtedy warto zapowiedzieć taką atrakcję wcześniej, wręczyć wszystkim domownikom (a także dalszej rodzinie) bilety na seans, przygotować wspólnie przekąski kinowe i rozdać je gościom, a potem doskonale się bawić! Wniebowzięte będzie nie tylko dziecko, ale również cała rodzina. Przy okazji każde z was będzie miało szansę cofnąć się na chwilę do lat dziecięcych i spędzić wartościowy czas z bliskimi.
Misja w bibliotece
Normalne książki – pomimo wielu przekazów promujących czytelnictwo – często jeszcze są dla naszych dzieci zupełnie odległym światem. I zamiast się dziwić, warto działać, by to zmienić. Dzień Dziecka można wykorzystać do tego, by zainaugurować wspólną tradycję. Wybierzcie się razem do biblioteki i pokażcie dziecku, jak przyjemne może być poszukiwanie ładnych książek, oglądanie ich na miejscu i samodzielne wybieranie lektury. Nie narzucaj przy tym, co ono powinno przeczytać – niech każde z was znajdzie coś dla siebie. Możesz jedynie służyć poradą. Pamiętaj również, że to się nie uda, jeśli sama podchodzisz do biblioteki i czytania z rezerwą – dziecko to wyczuje i prawdopodobnie „nie złapie bakcyla”.
Dzień Dziecka dla innych
Dzień Dziecka to również wspaniała okazja, by nauczyć pociechę empatii i myślenia o innych. Nie wszystkie dzieci mają z kim świętować – dowiedzcie się, czy w pobliżu są jakieś domy dziecka lub inne tego typu placówki. Nie musicie wspierać ich finansowo – możecie np. wybrać stare zabawki, książki czy ubrania, których już nie potrzebujecie i wybrać się z nimi, by odwiedzić dzieci, które takie podarunki na pewno ucieszą. Twoja pociecha nauczy się dzielić swoimi rzeczami z innymi i pamiętać o tym, że nie wszyscy jednakowo spędzają Dzień Dziecka.