Dziecko w kąpieli – higiena intymna
Prawidłowa higiena intymna ma ogromne znaczenie. Skóra małego dziecka jest wrażliwa, podatna na alergie i podrażnienia. Musi minąć trochę czasu, aż wykształci się w pełni odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Mogą wobec tego pojawić się różne infekcje miejsc intymnych, którym należy przeciwdziałać, aby zapobiec dodatkowemu dyskomfortowi. Ważne będzie sięganie po odpowiednie kosmetyki dla dzieci do kąpieli i pielęgnacyjne po jej zakończeniu. Skóra wymaga nawilżenia i natłuszczenia. Łatwo też o powstawanie odparzeń i otarć. Środki do higieny intymnej zawsze powinny być delikatne, wolne od chemicznych substancji.
Jak prawidłowo dbać o okolice intymne dzieci?
Kąpiel zwykle kojarzy się dziecku z czymś mało przyjemnym. Wynika to z dyskomfortu, który odczuwa podczas mycia. Bardzo ważne jest wobec tego stosowanie odpowiedniej techniki i delikatnych środków myjących. Jeśli coś szczypie i podrażnia, to dziecko zaczyna negatywnie kojarzyć kąpiele. Stają się przykrym obowiązkiem. Kluczowe będzie wobec tego zapewnienie mu komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych zapobieganie rozwojowi infekcji, alergii i szeregu innych schorzeń. Istotna jest także częsta zmiana pieluszek. Powinno się to robić co trzy godziny, aby zmniejszyć ryzyko powstania odparzeń. Jeśli miejsca intymne miały kontakt z kałem, to trzeba od razu je oczyścić. Podczas cieplejszych dni zaleca się pozostawiać dziecko jak najdłużej bez pieluszki, aby skóra mogła swobodnie oddychać. Wilgotne i ciepłe środowisko w miejscach intymnych sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Nietrudno o infekcje grzybicze lub bakteryjne.
Kolejną kwestią będzie dobranie właściwej bielizny. W przypadku starszych dzieci, które korzystają już z toalety, najlepiej sprawdza się bielizna bawełniana. Dobrym wyborem jest także bielizna z włókien bambusowych. Uprawy bambusa są wolne od chemicznych środków owadobójczych. Nie stosuje się pestycydów, bo roślina ta zawiera już swoje naturalne substancje niszczące szkodniki. Bielizna musi być przewiewna, bo kwestia właściwej wentylacji ma ogromne znaczenie dla zdrowia miejsc intymnych. Wystrzegać trzeba się materiałów syntetycznych. Nie można ograniczać się wyłącznie do podcierania dziecka chusteczkami nawilżającymi. Nie są one w stanie dokładnie oczyścić pupy. Zaniedbanie higieny okolic intymnych to niestety prosta droga do rozwoju infekcji, co będzie już wymagało zastosowania odpowiedniego leczenia. W kale znajdują się bakterie, które po przedostaniu się do cewki moczowej wywołują zakażenie.
O czym pamiętać podczas pielęgnowania intymnych miejsc dzieci?
Do mycia miejsc intymnych należy używać wyłącznie delikatnych akcesoriów. Godne polecenia są jednorazowe waciki wykonane z bawełny. Zaleca się wybierać waciki bezpyłowe, które nie pozostawiają na skórze żadnych drobinek. Godna polecenia jest także miękka pieluszka bambusowa. Trzeba oczywiście pamiętać o jej każdorazowym wypraniu po kąpieli. Do mycia dziecka trzeba mieć czyste ręce, aby nie przenosić drobnoustrojów. W aptekach dostępnych jest wiele specjalnych preparatów do mycia miejsc intymnych, ale nie są one konieczne. Wystarczy czysta i ciepła woda. Możliwe jest nawet mycie pupy pod bieżącym strumieniem wody, oczywiście ciśnienie nie może być wysokie. Dostępne są specjalne wanienki do wstawiania do umywalki, co ułatwia to zadanie. W przypadku starszych dzieci zabrudzone miejsca intymne można umyć pod prysznicem lub skorzystać z bidetu.
Do mycia miejsc intymnych nie wolno stosować mydła o silnie zasadowym pH, gdyż przyczynia się do wysuszenia skóry i powstawania podrażnień. Kosmetyki zawsze powinny być łagodne, najlepiej z naturalnym składem roślinnym. Można sięgnąć po apteczne preparaty w postaci specjalnych żeli do higieny intymnej, które mają neutralne pH. Są one wzbogacone również o substancje nawilżające i łagodzące. W składzie nie mogą znajdować się alkohol, sztuczne barwniki i syntetyczne substancje zapachowe. Jeśli dziecku zakłada się nadal pieluszki, to należy pamiętać o tym, aby po umyciu okolic intymnych dokładnie je osuszyć, po czym sięgnąć po odpowiednie kremy i maści. Należy nałożyć je na krocze, pachwiny i okolice odbytu. Wybierać trzeba kosmetyki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Istotne jest to, aby miały one prosty skład. Godne polecenia będą maści z lanoliną lub wazeliną oraz naturalnym olejem roślinnym. Świetnie sprawdzają się kremy z allantoiną, które łagodzą podrażnienia. Jeśli pojawią się odparzenia, to z pomocą przychodzą specjalne preparaty łagodzące stany zapalne. Zawierają one zwykle w składzie tlenek cynku. Skórę można nawilżyć również za pomocą chusteczek nasączonych płynem z wyciągami owocowymi, olejami. Skład ma być bezpieczny i naturalny.
Jak myć okolice intymne u chłopców i dziewczynek?
Bardzo ważne jest to, aby myć okolice intymne dziewczynek od wzgórka łonowego w kierunku odbytu, aby zapobiec przenoszeniu bakterii do pochwy i cewki moczowej. Nie należy rozchylać warg sromowych mniejszych ani oczyszczać wnętrza pochwy. Można myć wyłącznie narządy płciowe zewnętrzne. Wystrzegać należy się pocierania ręcznikiem okolic intymnych. Należy je delikatnie osuszać miękkim materiałem. W przypadku chłopców mycie zaczyna się od pachwin, a potem należy przejść do penisa i moszny. Na koniec pozostaje umycie okolic odbytu. Istotne jest to, aby nie pominąć żadnego zakamarka pod prąciem i wokół worka mosznowego. Zabronione jest natomiast odciąganie napletka u małych dzieci, bo jest to bardzo nieprzyjemne dla nich. Wiąże się z dolegliwościami bólowymi, można nawet przyczynić się do powstania mikrourazów. U starszych dzieci możliwe jest już delikatne odsunięcie tej części ciała, aby móc oczyścić okolice cewki moczowej. Bardzo ważne będzie jednak to, aby po oczyszczeniu tego obszaru naciągnąć napletek. Pamiętać trzeba również o tym, aby po kąpieli spłukać skórę dziecka czystą wodą w celu pozbycia się pozostałości po użytych kosmetykach.
Jakie wybrać kosmetyki do mycia dzieci? Na co zwracać uwagę?
W kosmetykach do higieny intymnej mile widziane są oleje roślinne, gliceryna i lanolina. Substancje te mają działanie natłuszczające. Tworzą na skórze warstwę ochronną, która zabezpiecza przed wnikaniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Kojąco i łagodząco działają alantoina, wyciąg z lukrecji, witaminy z grupy B. Będą świetnym wyborem, jeśli skóra dziecka ma skłonność do podrażnień. Godne polecenia są preparaty mające w składzie kwas mlekowy, wyciąg z nagietka i macierzanki. Wykazują działanie antygrzybicze i antybakteryjne. Tworzą środowisko nieprzyjazne namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Obniżają również poziom pH. Do mycia okolic intymnych można używać preparatów mających w składzie wyciąg z mniszka lekarskiego i borowiny. Zapewniają one delikatne oczyszczanie i odświeżenie.
Jeśli skóra dziecka jest skłonna do przesuszania się, to należy sięgnąć po środki zawierające substancje o silnym działaniu nawilżającym. Zalicza się do nich kwas hialuronowy, d-pantenol, nagietek lekarski. Kosmetyki do higieny intymnej powinny być hipoalergiczne, z lekko kwaśnym pH, bezzapachowe, wolne od silikonów. Postawić należy na naturalny skład. Nie mogą znajdować się w nim SLS, sztuczne konserwanty, parabeny, oleje mineralne, syntetyczne barwniki. W przypadku dzieci skłonnych do alergii i atopii należy bardzo dokładnie sprawdzić skład każdego kosmetyku. Przed użyciem nowego produktu najpierw trzeba wykonać test na skórze. Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia uczulenia. Jeśli pojawią się w ciągu paru godzin jakieś zmiany skórne, to należy zrezygnować z kosmetyku.