WAKACJE Czas radości, czy zmora rodziców?
Co zrobić z naszym dzieckiem, gdy przedszkole jest zamknięte? Jak zapewnić mu opiekę, kiedy pracujemy na cały etat, a nasze przedszkole ma przerwę urlopową? Jak zagospodarować wolny czas, by nasza pociecha się nie nudziła i spędzała go aktywnie? To pytania, które spędzają sen z powiek pracującym rodzicom. Przecież to upragnione wakacje, czas naszego dziecka! Choć możliwości jest sporo, trudno doszukać się idealnego rozwiązania.
Raz z mamą, raz z tatą
Możemy zastanowić się, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem podzielenie się opieką nad kilkulatkiem ze współmałżonkiem. Część urlopu dziecko spędza wówczas z tatą, część z mamą. Zatroszczmy się jednak o przynajmniej tydzień urlopu z całą rodziną, aby móc się cieszyć swoją bliskością. Świadomość, że stanowicie jedność uczy dziecko rodzinnych zachowań i buduje poczucie bezpieczeństwa.
Niezastąpieni dziadkowie
Wspaniale, gdy nasi dziadkowie mieszkają blisko, są na emeryturze lub nie pracują zawodowo – opieka nad dzieckiem w wakacje gwarantowana! Oczywiście tylko wtedy, gdy nasi kochani dziadkowie się na to godzą. Przecież babcia i dziadek to niezastąpieni towarzysze zabaw. W czasie, którym dysponują, mogą zapewnić dziecku dużo uwagi. Dzięki swojemu doświadczeniu życiowemu i zaangażowaniu w życie rodziny łatwo nawiązują kontakty z wnukami. Czas spędzony z babcią i dziadkiem w atmosferze cierpliwości, partnerstwa i przyjaźni, to dobry czas dla malucha. Ważne jest, aby oddziaływania wychowawcze rodziców były ujednolicone z oddziaływaniami dziadków!
Dyżurne przedszkole wakacyjne
To rozwiązanie stosunkowo najprostsze – lecz czy najlepsze? Przecież tak samo jak nam, dziecku należy się odpoczynek i wakacje. Na pewno nasz kilkulatek także chciałby odpocząć od codziennych zajęć i porannego wstawania. Poza tym, dyżurne przedszkole to dla malucha zupełnie nowe, obce mu miejsce, w którym może czuć się niekomfortowo i odczuwać stres, a przecież tego nie chcemy.
Niania na wakacje
Jeśli chcesz zatrudnić nianię na okres wakacji, spytaj najpierw znajomych, czy nie mogliby polecić zaufanej osoby do pilnowania twojego malucha. Nie tracisz czasu na przeglądanie ofert w internecie i szukaniu odpowiedniej „pani”. Osoba polecona, a więc sprawdzona, to lepsze rozwiązanie, niż ktoś nieznany. Lepiej nie testować jej kwalifikacji na swoim dziecku.
Sąsiadka
Jeśli mamy zaprzyjaźnioną sąsiadkę, która nie pracuje, możemy ją poprosić o pomoc w pilnowaniu naszego dziecka. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza, że dziecko zna twoją sąsiadkę i nie będzie czuło się nieswojo, jak w towarzystwie obcej niani. Dzięki takiej pomocy nasz kilkulatek poczuje się bezpiecznie a my odetchniemy z ulgą, że ma zapewnioną dobrą opiekę.
Śledząc w mediach coraz ciekawsze propozycje wakacyjnych aktywności dla dzieci, możemy wpaść w pułapkę myślenia, że wakacje pozbawione tego rodzaju atrakcji będą „wakacyjną nudą”. Jak zatem zorganizować dziecku wakacje, aby nie były nudne? Załóżmy, że wzięliśmy urlop w pracy, by spędzić ten czas z naszym maluchem – co możemy razem robić?
Postaw na ruch
Wakacje możemy spędzić w sposób naturalny i aktywny. Na przykład możemy wybrać się na wspólną rowerową wycieczkę, pojeździć na rolkach czy hulajnodze, iść do parku lub do lasu. Obcowanie dziecka z przyrodą sprzyja jego harmonijnemu rozwojowi, rozwija zainteresowania florą i fauną, dostarcza wielu przeżyć i wrażeń. Naturalna ciekawość kilkulatka, aktywność oraz łatwość przyswajania wiadomości i umiejętności sprzyja budowaniu postaw proekologicznych.
Daj dziecku więcej swobody
Wiek przedszkolny nazywany jest wiekiem zabawy. Dobra zabawa jest potrzebna dziecku jak jedzenie czy sen. Jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego i społecznego dziecka. Bardzo ważne jest, aby dać naszemu dziecku przestrzeń na kreatywność. Nie krzycz, jeżeli pobrudzi sobie ręce czy ubranie. Przypomnijmy sobie nasze zabawy z dziecięcych lat, kiedy nie było tak rozpowszechnionych tabletów, komputerów i telefonów komórkowych. Co my wtedy robiliśmy? No właśnie – skakaliśmy w gumę, graliśmy w klasy, budowaliśmy domki i szałasy z gałęzi, bawiliśmy się w podchody i w chowanego. Zapewne będziemy to pamiętać do końca życia. Zróbmy wszystko, aby nasze dziecko również pamiętało i miło wspominało swoje zabawy z dzieciństwa, zwłaszcza te wakacyjne.
Nasze rady:
• unikaj obietnic bez pokrycia,
• nie odtrącaj dziecka, gdy męczy cię pytaniami,
• stawiaj wymagania dostosowane do wieku dziecka,
• nie porównuj swojego dziecka z innymi dziećmi,
• nie zapewniaj dziecku wszystkiego, czego się domaga,
• ogranicz czas spędzany przy tablecie, komputerze, telewizorze,
• spędzaj z dzieckiem aktywnie czas,
• czytaj dziecku jego ulubione bajki, opowiadania,
• przed snem rozmawiaj z dzieckiem na temat spędzonego dnia,
• graj z dzieckiem w gry planszowe – to nauczy je panowania nad emocjami i radzenia sobie w trudnej sytuacji,
• zachęcaj do kreatywnego wykorzystywania czasu,
• pamiętaj, że dzieckiem w życiu bywa się tylko raz, niech wakacje dzieciństwa będą pięknym wspomnieniem na całe życie.
Natalia Piasecka
nauczyciel wychowania przedszkolnego
w Gminnym Przedszkolu Publicznym w Bogdańcu